Když se před sedmdesáti lety chýlila ke konci už druhá velká válka první poloviny 20. století, zdálo se, že hekatomby obětí budou mít pro lidstvo natolik odstrašující a terapeutický účinek, že se do podobných šíleností přestane pouštět. Přísliby vítězů však vydržely pouze krátkou dobu. Napětí mezi státy a národy, ať už mělo či má jakoukoliv příčinu, vede téměř permanentně k větším či menším ozbrojeným střetům, které přinášejí utrpení milionům lidí. A tak se válečné příběhy stávají jedním z prostředků, kterými se jejich autoři snaží zvedat varovný prst a reflektováním skutečných situací naznačovat budoucím generacím možná poučení ve snaze zabránit válkám.
Vlastimil Hela se zaměřil na osudy amerických letců, kteří se v létě roku 1944 začali objevovat nad územím Čech, Moravy i Slovenska a mnozí z nich svůj boj proti nacistickému Německu zaplatili životem. Ve svých dvou knihách se věnuje vzdušnému střetnutí letců z amerických bombardérů s německými stíhacími piloty z 29. srpna 1944, které bylo později nazváno Leteckou bitvou nad Bílými Karpaty.
Kniha Umírali i za naši svobodu, nezapomínáme... je zaměřená na faktickou stránku této bitvy a opírá se o dlouholetá bádání nadšenců a historiků. Popisuje osudy letounů a členů jejich posádek, které byly onoho dne sestřeleny. Obsahuje víc jak čtyři stovky dobových fotografií.