Anotace
Tato kniha je o obyčejném životě lidí v Protektorátu Čechy a Morava, konkrétně na Valašsku. Není ale určena výhradně pro valašské čtenáře, je pro všechny, které zajímají historická fakta z tohoto období našich dějin, neboť stejně jako na Valašsku, se vedlo lidem i jinde v Protekotrátu.
Je to vyprávění o obyčejných lidech žijících v neobyčejné době, z nichž většina se snažila hlavně ve zdraví přežít. O jejich všedních starostech, radostech, strastech, povinnostech apod. A taky o neokázalém hrdinství některých jedinců, za které se metály ne-rozdávaly. Pamatováno je i na zrádce, kolaboranty a udavače.
Období od Mnichova až do květnového osvobození je zde docela podrobně popsáno nejen z hlediska klíčového vztahu mezi obyvatelstvem a německými vetřelci, od kterého se většina dění odvíjela, ale všímá si chronologicky i událostí na okupaci nezávislých - např. běžné kriminality, různých událostí zahrnujících např. velké požáry, nepřízeň počasí, různé tragické dopravní či jiné nehody, významnější epizody z občanského života apod.
Veškerý text dále uvedený, zahrnující desítky drobných příběhů, je čerpán výhradně z archivních materiálů, kronik, úředních dokumentů, dobového tisku apod. Informace z těchto pramenů jsou tak povětšinou publikovány poprvé. Použita byla samozřejmě i odborná literatura, která však slouží spíše pro usazení těchto regionálních informací do dějinného rámce.
Řeč přijde i na kontroverzní témata není nouze: defétismus československé vlády a selhání Beneše, atentát na Heydricha, partyzáni, Vlasovci, zločiny Rudé armády, odsun Sudetských Němců apod. Kniha je doplněna řadou unikátních dobových fotografií.