Světové módní impérium, hvězdná kariéra a úspěchy u žen. Aldo Gucci byl prvním italským návrhářem, který se dokázal prosadit v Americe. V době jeho největší slávy vydělával miliony dolarů a Gucci se svými bratry byli slavnější než hvězdy filmového plátna. K jeho životu ovšem patří i zrada, pád až na samotné dno a rok strávený ve vězení. Ve jménu Gucci je sice životopis, ale věřte mi, že je čtivější než leckterý román.
Autorkou knihy je Patricia Gucci (1963), slavná nemanželská dcera ještě slavnějšího otce. K sepsání memoárů se odhodlala až ve zralém věku poté, co si poprvé upřímně popovídala se svou matkou Brunou. Od ní se dozvěděla řadu zajímavostí a vlastně i tajemství, které byly spojené s otcovým životem i smrtí. Své vzpomínky na otce nenapsala Patricia sama, ale o pomoc požádala profesionální spisovatelku Wendy Holdenovou. Díky tomu jsou paměti nejen velmi osobní a upřímné, ale také mistrně napsané. Holdenová umí vtáhnout do děje, a i když jde o literaturu faktu, příběh se čte jako detektivka.
Patricia se snažila o co největší objektivitu, což se jí povedlo. Kniha Ve jménu Gucci může sloužit jako studijní materiál nebo jako pramen pro novináře či filmaře. Patricia nedělá své rodiče lepšími, než byli, a tak vám místy může připadat až necitlivě brutální. Jejich milenecký vztah popisuje z pohledu moderní ženy, která je podruhé vdaná a vychovává tři dcery. Není nijak sentimentální a Patricia si je vědomá toho, jací jsou italští muži. Příběh začíná v době, kdy ještě nebyla na světě a kdy její otec Aldo byl malým chlapcem.
Aldo pocházel z chudičkých poměrů, ale měl ambiciózní rodiče, kteří se rozhodli otevřít obchod se zavazadly. Aldo měl zkušenosti z londýnského hotelu coby poslíček, a protože měl cit pro módu a výjimečný vkus, brzy rozšířil otcův podnik tak, aby uspokojili poptávku všech bohatých zákazníků toužících po luxusních zavazadlech. Aldo se jako dvaadvacetiletý oženil s devatenáctiletou služkou, kterou přivedl do jiného stavu, a s touto ženou se nikdy nerozvedl. Rozvod byl v té době považován nejen za hřích, ale také za zločin, a ten, kdo podváděl svého zákonitého partnera, mohl skončit ve vězení.
Jak Patricia podotýká, Italové jsou i dnes nejkonzervativnější ze všech národů, a i když podvádí jako na běžícím pásu, dělá se to tajně. Ani Aldo nebyl výjimkou, a tak jeho postelí prošla řada žen. Pokaždé šlo o nezávazná dobrodružství, ale kosa padla na kámen, kdy se Aldo seznámil s okouzlující Brunou. Bruna začala pracovat v jednom z jeho obchodů, a přestože byla zasnoubená, byla stále panna. Aldo se do ní zbláznil a jeho vášeň pro tuto ženu ho nepřešla ani po letech. Aldo byl o třicet let starší než jeho vyvolená a začátek jejich vztahu připomíná červenou knihovnu.
Bohužel jsme ale v realitě, a tak naši dvojici čekala řada problémů. Bruna se nedokázala smířit s tím, že se stala matkou, a kvůli depresím a nezájmu o své dítě skončila několikrát v léčebně. Poprask nastal, když se veřejnost dozvěděla o Patricii, ke které se Aldo vždy hlásil a byl na ni nesmírně pyšný. Z každé věty je znát, jak Patricia svého otce milovala a jak toužila po tom, aby se jí matka věnovala. Aldo se svými bratry a syny vybudoval světové impérium, a jak už to bývá, úspěch s sebou nese závist a sváry.
Ve jménu Gucci je silný strhující příběh, který ocení všichni, kdo se nějakým způsobem zajímají o módu anebo historii. Patricia komentuje soudobé dění ve společnosti i v politice a rozhodně si nebere servítky. Tuhle dámu si rozhodně oblíbíte a věřím, že i na vás přenese svůj obdiv k otci, který se stal tváří značky Gucci.
Autor: Veronika Černucká