Kniha pro děti s názvem Už jsou tady Velikonoce aneb zvyky a tradice volně navazuje na knihu Už jsou tady Vánoce aneb zvyky a tradice. Čtenáři znovu zavítají do krkonošské vesničky k jedné rodině s malými dětmi a dozví se, jak se žilo za časů našich prababiček. I jaké zvyky a tradice se dodržovaly a ctily.
Co se jedlo v období půstu? Jak se připravovala světnice a jaká výzdoba se chystala? Do jaké míry tehdy náboženství určovalo rytmus a čas života lidí? Tato ilustrovaná kniha chce dětem, ale i jejich rodičům srozumitelným jazykem připomenout, jak důležité je se v dnešní uspěchané době na chvíli zastavit a udělat si čas na své blízké.
Připomeňte si velikonoční zvyky, které jsou dnes buď již zapomenuty, nebo se pomalu ale jistě z naší moderní doby vytrácejí.
Autorka vyrostla v Krkonoších, a tak čerpala ze svého dětství, z vyprávění své babičky, ale též jí byli velmi nápomocní odborníci Krkonošského muzea ve Vrchlabí, kteří jí poskytli spoustu materiálu a rozhovorů se starousedlíky.
Samolepková knížka menšího formátu obsahuje 16 stran a stovky samolepek, které se díky menšímu množství lepidla dají opakovaně použít.
Věk: 5+
Nová kniha známé cukrářky a pekařky Heleny Vybíralové je na světě!
Čekají nás tradiční i nečekané chuťové kombinace, které propojuje pro mnohé i samotnou autorku nejkrásnější roční období - JARO. Čekají nás recepty, které lze zařadit mezi cukrářské a pekařské skvosty, ale i takové, které klidně zvládnou děti. Sladké jahody, šťavnaté a křupavé třešně, mlaďoučkou kopřivu, chutný chřest a řadu dalších ingrediencí Helena Vybíralová seřadila do 107 receptů.
Jimi a krásnými fotkami zdařile dokumentuje svoji několikaletou iniciativu zachytit ve 4 publikacích celý rok v české a moravské kuchyni. Otevřete si tedy VELIKONOČNÍ MÁMENÍ z edice ČTVERO ROČNÍCH OBDOBÍ a sbírejte inspiraci na jarní pečení.
Přivítejte jaro v kuchyni s naším velikonočním speciálem. Nový magazín obsahuje 33 nápaditých receptů a také spoustu tipů, jak si užít velikonoční dobroty ve zdravějším kabátku.
Co dětem na koledu? Připravte jim letos místo tradičních barvených vajíček poctivé domácí muffiny, voňavé bezlepkové perníčky nebo moderní "cake pops". Slibujeme, že na čokoládová vejce z obchodu si ani nevzpomenou.
Oslňte rodinu svátečním menu, o kterém budou všichni mluvit ještě hodně dlouho. Láká vás jarní špenátová polévka s bylinkami a pečená jehněčí kýta s bramborovými plackami? A velikonoční nádivka! Ta nesmí chybět. I když možná máte svůj rodinný recept, překvapte letos odlehčenější variantou.
Ať už pečete tradiční mazanec, beránka nebo jidášky, s celozrnnou verzí se nemusíte omezovat. A hlavně vyzkoušejte náš famózní mrkváč bez lepku. Nebudete litovat.
Především poradíme, jak zužitkovat všechna ta vejce. Vajíčková pomazánka je evergreen, který ráno po Velikonoční pondělí snídáme snad všichni. Ale co dál? Inspirujte se v našem velikonočním speciálu.
Kniha navazuje na čtenářsky úspěšné tituly Tradinář – Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů a Vánoční Tradinář – od Dušiček po Hromnice a pokračuje masopustem a postním obdobím do Velikonoc a následně až do letnic.
Oslavujte s námi nové jaro! Po temném a klidném období zimního odpočinku se příroda začíná probouzet. Můžeme si všímat přibývajícího světla, prvních jarních kvítků i ptáčků. Hned po Třech králích začíná veselé masopustní období a už v únoru na Hromnice se pod povrchem chystá semínko k rozpuku. V přírodě se začínají dít věci – něco se musí stát, aby za pár měsíců bylo jaro viditelné a v plné síle. Jarní svátky spojené s novým počátkem a nadějí, že zase bude lépe, provázejí lidstvo od nepaměti a jsou plné veselých zvyků, radosti a pospolitosti. Vždyť právě teď vznikají zárodky nové úrody a ty je potřeba náležitě posílit – třeba při masopustu. Obnovu a znovuzrození připomínají i nejdůležitější křesťanské svátky, Velikonoce. Proto je v této knize věnováno více pozornosti křesťanskému příběhu Velikonoc od farářky Martiny Viktorie Kopecké.
Dochovaly se nám zvyky a obyčeje, které opakujeme každý rok zas a znovu. Pečeme koblihy, vynášíme Moranu, nosíme si domů zelené větvičky, pleteme pomlázky, malujeme vajíčka, pečeme jidášky a mazance. Víme ale proč? A kdy začíná a končí masopust, jak je to s tím masem? Proč a jak se drží půst? Co si uvařit a upéct na Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu a na Hod Boží velikonoční? Má smysl chodit na koledu?
Starobylé svátky jsou často propojené s těmi křesťanskými i novodobými, ale všechny nás nakonec vedou zpět k přírodě a obživě i k lidské sounáležitosti. Objevujte společně s námi, co jsme pozapomněli.
Kromě popisu a hledání smyslu tradic najdete v knize mnoho inspirace, jak jarní svátky v období ledna až června slavit, co si na ně připravit, uvařit a napéct, jak si ozdobit svůj příbytek i zahradu, co pro sebe a své blízké vytvořit. Ale také jak nový začátek a jarní energii využít pro sebe osobně.
Krása uchovaná v tradicích a v lidové kultuře nás bude vždy inspirovat. S moudrostí našich předků můžeme vnést do našeho života řád a tvořit a žít v souladu s přírodou. Jarní svátky nás vedou k pospolitosti – k trávení důležitého času, s rodinou, přáteli a sousedy, užijte si je společně!