V téhle obrázkové knížce jde totiž o to, aby děti samy vyprávěly, ukazovaly, vyhledávaly, počítaly, aktivně spolupracovaly a komunikovaly. Přestože samy ještě číst neumějí, aktivním popisováním obrázků se rozmluví a bude to působit, jako by opravdu četly.
Možná se vám může zdát, že na šesti dvoustranách toho k vyprávění moc být nemůže, ale opak je pravdou. Děti se seznámí s více než dvěma stovkami zvířat žijících v různých prostředích. A na dobrodružnou cestu kolem světa se mohou vydat třeba s veterinářkou, s motorkářem Leošem nebo karavanem s rodinou Formanových, které najdou na každé dvoustraně. Zažijí toho opravdu hodně. Procestují Severní a Jižní Ameriku, Austrálii, Afriku i Evropu. Postavy provázející malé čtenáře celou knihou se na každé dvoustraně věnují rozmanitým činnostem, ať už jde o pozorování přírody, piknikování, projížďku na koních nebo na lodičkách, rybaření nebo ošetřování zvířat. Také se vždy rády seznámí s místními obyvateli. Dominantou ilustrací jsou ale zvířata ve svých přirozených prostředích. Některá žijí ve stádech, jiná v hejnech, skupinách nebo společenstvích, další jsou zase samotáři. Najdete tu i druhy, které se objevují pouze na jediném místě, jinde na světě na ně nenarazíte (například klokan).
Naší nejoblíbenější dvoustranou je ta s vyobrazeným podmořským světem, nejoblíbenějším zvířetem je tu pak plejtvák obrovský a žralok kladivoun. Každé dítě si tu ale určitě najde své oblíbené zvířátko, o kterém si pak můžete společně zjistit něco více.
Edice Velkých knížek pro malé vypravěče je u dětí velmi oblíbená, ať už jde o titul Farma, Auta, Stavba, Letiště nebo Pohádky. A nesmím zapomenout na Nesmysly, u kterých doslova řičí nadšením, jak je kniha vtipná a co všechno je v ní špatně – nebo spíš nesmyslně. Přínosem těchto knížek je, že u nich děti nejsou jen pasivními posluchači, naopak přebírají samy iniciativu. Stačí je jen pobídnout, případně dávat otázky a zkoušet jejich pozornost.