18. okénko: SLEVA 30 % na Buchty po ránu 1 a 2
Z královského výletu do Nizozemí si Marie III. Kostková přiveze kromě zážitků a fotky s Jejím Veličenstvem královnou Beatrix také milostnou šmodrchanici, která se „vystříbří“ až na úplném konci nového pokračování; na zámku se, mimo jiné, zjeví i Helenka Vondráčková. Milostných šmodrchanic se ovšem na Kostce vyskytne víc, a většina bude zaznamenána filmovým štábem nizozemské televize. Pod palbou lásky se ocitne i kastelán Josef!
Čtenáři, kterým už aristokratka lezla krkem, jistě přivítají informaci, že „sága“ , které se dosud prodalo téměř půl miliónu výtisků, pokračovat nebude. Zároveň ovšem není zcela vyloučeno, že se časem objeví díl, který celou sérii předchází a kdy se na chvíli ocitneme v roce 1983, během kterého aristokratka…
Na soubor 50 rozhovorů Proměny světa, které se loni staly bestsellerem a jednou z nejprodávanějších knih literatury non fiction, navazujeme novou knihou s titulem Proměny života. I tentokrát formou 50 rozhovorů s předními světovými a domácími osobnostmi reflektujeme změny ve společnosti, již po pandemii čínského viru zasáhla další rána v podobě ruské války na Ukrajině, která může být největším spouštěčem společenských změn od konce druhé světové války.
Rozhovory v Proměnách života reflektují ruskou agresi – a především její možné dopady – hned v úvodu. Dále jsou rozebírány kořeny různých pohledů na směřování lidské společnosti, na vzdělání, výchovu dětí, uspořádání mezilidských vztahů, vyrovnání se se změnou klimatu, otázky, jak se ke změně stavět a zda strategie evropského zeleného údělu přinese tolik chtěný obrat. V knize se zaobíráme uměním, ale také nedávnou historií, jejíž znalost nám může pomoci vyhnout se opakovaným chybám, ke kterým, jak se někdy zdá, je lidstvo odsouzeno. Závěrečné rozhovory se věnují nastupující energetické a finanční krizi. V knize vystupují: spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, přední světový ekonom Nouriel Roubini, spisovatel a filozof Francis Fukuyama, psychiatr Cyril Höschl, dramatik a politik Milan Uhde, zakladatel české imunologie Jaroslav Svoboda, architekt Miroslav Šik, historik Jiří Suk, dětský psycholog Jaroslav Šturma, výtvarník František Skála, archeoložka Andrea Bartošková, spisovatel Jáchym Topol, architektka Eva Jiřičná, někdejší ústavní soudce Pavel Holländer, herec Jiří Lábus a jeho bratr, architekt Ladislav Lábus, německý filozof Peter Trawny, rakouský filozof Robert Pfaller, bývalý americký poradce pro národní bezpečnost Robert O’Brien, německý sociolog Harald Welzer nebo bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Jeffrey Gedmin.
Býval nejlepším řidičem podsvětí (stejně jako jeho otec), než skončil v kriminále. Když vyšel ven, hodil starý život za hlavu, vybudoval vlastní autodílnu, stal se z něj milující manžel a otec. Jenže pak se to zase zvrtlo, podnik drtí nekalá konkurence, poctivá práce nevynáší a „Bug“ se nechá umluvit k poslední velké akci. Vždyť tam, kde se vůně benzínu mísí se strachem, na něj nikdo nemá. A tak to riskne. Najde v asfaltové pustině, kde ho nepronásleduje jen přízrak dávno ztraceného otce, ale i stíny vlastní minulosti, tu správnou cestu? Nebo naopak přijde o všechno, na čem mu záleží?
Naprosto senzační – originální, neotřelý, věrohodný román plný napětí, divokých zvratů a postav, jejichž životní dilemata vám zlomí srdce.
Lee Child
Téhle knize jsem propadl… Zběsile rychlý thriller, v němž se pro ránu nejde daleko. Za vše mluví jediná hláška: Ujížděj s tou károu, jako bys ji ukradl.
Stephen King
V novém románu se opět setkáváme se čtyřlístkem hrdinů, kteří jsou sice ještě pořád mladí, ale už je dohání realita života. Alice, intelektuálka a spisovatelka, se po psychickém zhroucení přestěhuje na venkov a seznámí se s Felixem, obyčejným klukem, který pracuje ve skladu. Její kamarádka Eileen zůstává po škole v Dublinu, prochází krizí po rozchodu a myšlenkami se neustále vrací ke své lásce z dětství, Simonovi. Autorka opět nabízí zcela odhalující až intimní vhled do života mladých lidí a zároveň v něm však čím dál víc zaznívá i hlas uvědomující si současné problémy světa – jeho nespravedlivost, nerovnoprávnost a zejména neudržitelnost.
Nejvlivnější autorka své generace
The Guardian
Japonský bestseller číslo 1 přináší oslavu knih, koček a lidí, kteří je milují. Středoškolák Rintaró Nacuki, zanícený knihomol, se chystá zavřít knihkupectví-antikvariát, které zdědil po svém milovaném dědečkovi. V tu chvíli se v něm však objeví mluvící kocour s neobvyklou prosbou. Žádá od Rintaróa, aby mu pomohl zachránit knihy. Svět je plný osamělých knih, které zůstaly nepřečtené a nemilované, a kocour a Rintaró je musí osvobodit od majitelů, kteří je zanedbávají.
Neobvyklá dvojice se vydává na úžasnou cestu a podniká společně tři výpravy do imaginárního světa, během nichž vstupuje do různých bludišť, aby knihy osvobodila. Na svých cestách se kocouří zachránce a Rintaró setkávají s mužem, který nechává své knihy hynout na poličce, s nevědomým mučitelem knih, který rozstříhává stránky knih na útržky, aby lidem pomohl s rychlým čtením, nebo s vydavatelským dronem, který chce vytvářet pouze bestsellery. Jejich dobrodružství vyvrcholí posledním, nezapomenutelným úkolem – závěrečné bludiště, které na Rintaróa čeká, ho zavede do říše, kam se odváží vstoupit jen ti nejudatnější…
Strhující příběh o knihách, první lásce, fantazii a neobvyklém přátelství mladého chlapce s mluvícím Kocourem, který zachránil knihy je příběhem pro ty, pro které jsou knihy mnohem víc než slova na papíře.
Když osmiletého Křístka pošlou jako „nepoučitelného“ domů ze školy, jeho rodiče se rozhodnou, že se místo toho poučí ze skutečného života - a kde je lepší začít než se zahradou? Se zasněným zahradníkem Dobrovousem Křístek objeví pozoruhodný dárek - že má zelené prsty. Ze všeho, čeho se dotkne, vyklíčí krásné rostliny. Nyní má Křístek co dělat. Díky síle květin může změnit všechno - vězení, slumy, nemocnici ... a dokonce i zastavit válku.
Vtipný, okouzlující a příběh o partyzánském zahradníkovi, Křístek se zelenými prsty, je francouzská dětská klasika, která bývá řazena na roveň Malému princi a Gionově knížce Muž, který sázel stromy. Dočkala se několika divadelních i filmového zpracování.
Někde v lidském srdci se rozkládá Rudé náměstí.
Čech, který jede na Ukrajinu najít své jiné já. Banda dětí bez domova, jež válka vyžene ze sklepa, protože ten teď využívají nájemníci jako kryt. Německý pár, který si na Ukrajině „pronajal dělohu“, ale jejich dítě po porodu uvízlo v Kyjevě. Výrostek, který v obléhaném Mariupolu společně s přidělenou valkýrou rozváží lavaš a váhá, kdy zmizet, až už je pozdě. Ruská akademička, která se uprostřed Moskvy rozhodne protestovat v kostýmu z Labutího jezera… Ne, postavami této povídkové knihy nejsou vojáci na frontě; ani tito lidé však už nikdy nebudou stejní jako před válkou.
Po Možnostech milostného románu napsal Jan Němec prózu, která je zase úplně jiná, až na to, co se nemění: nepíše o „tématech“, píše jen o tom, na čem v životě opravdu záleží.
Válka ve mně probudila vztek, vztek psát. Zkusil jsem tedy prověřit, co v této chvíli svede literatura: co svede bez odstupu času a s odstupem několika set kilometrů. Jako když si člověk zapaluje jednu cigaretu od druhé, napsal jsem pět povídek — dvě západní, dvě ukrajinské a tu poslední ruskou. Všechny mluví o válce, ne vždy však víme, kdo vlastně je nepřítel.
– Jan Němec
Tato kniha představuje „to nejlepší z Václava Cílka“. Jde o výbor, který mapuje dvacetiletou spolupráci jednoho z našich nejúspěšnějších esejistů s nakladatelstvím Dokořán – od jeho prvotiny Krajiny vnitřní a vnější (2002), která se stala bestsellerem, až k dosud poslední autorské knize esejů Jak přejít řeku (2020). Cílem bylo nejen vzdát autorovi zasloužený hold, ale zejména přiblížit jeho tvorbu novým čtenářům.
Eseje jsou uspořádány do pěti tematických oddílů, jež mají představit hlavní oblasti, které prostupují Cílkovým dílem: krajina jako celek; genius loci konkrétních míst; setkávání s lidmi, zvířaty i bájnými bytostmi; popis současného světa s jeho problémy a obav, kam se to řítíme; a nakonec texty o tom, jak z toho ven, které dávají naději.
Autor pro knihu Přijít za svítání vybral ilustrace Evy Brodské a Bohuslava Reynka a fotografie Hany Rysové.
Jak píše Cílkův oblíbený Jorge Borges: není ani tak důležité číst další knihy, jako se vracet k těm, které jsme již četli.