Zpátky do dětství v Huddinge
Vítejte v mrazivé atmosféře, jakou dokáže vykouzlit jedině Švédsko. Tom plánuje společně se svou partnerkou Karin oslavu jejích narozenin. Jelikož jim chybí nádobí pro hosty, rozhodne se sáhnout do zásob v podkroví domu svých rodičů. Ve staré krabici s nádobím začínajícího spisovatele zaujme novinový článek z roku 1991, který vypovídá o násilné smrti mladého Mikaela K. v jeskyni na břehu jezera Orlången. Případ nebyl nikdy objasněn, a tak se Tom rozhodne zpětně rozkrýt jednotlivé stopy vedoucí k tehdejším událostem. Netuší ale, že to bude i pro něj nadmíru bolestivá zkušenost.
Návrat do Huddinge, ve kterém vyrůstal a poblíž kterého se vražda stala, totiž znamená také revizi vlastních vzpomínek. Tom nemá svou minulost vyřešenou, navíc na něj začíná doléhat tlak přítomného dění. V jeho životě, stejně jako v životě Mikaela se totiž stanou události, které už nelze vzít zpět.
Posedlost případem Mikael
Během čtení se dozvídáme odpovědi na spoustu otázek, například jakým životem vlastně žil zabitý mladík? Byl homosexuálně orientovaný? Jakou roli hraje v případu vraždy kniha, která se našla doma na stolku oběti? A o čem vypovídají policejní záznamy?
Horečné pátrání po souvislostech narušuje Tomův osobní život. Připomíná osamělého běžce, který pokračuje vytrvale kupředu. Syrovým a otevřeným způsobem píše o pomíjivosti života, bezútěšné realitě a osamělosti, kterou způsobují zpřetrhané vztahy. Právě tehdy ho napadne paralela, že okolní vzduch může znamenat životodárný kyslík, ale také úplnou prázdnotu.
Malmkquist kombinuje několik různých stylů od klasického vyprávění přes návraty do minulosti formou proudu vědomí, výpovědi svědků a úřední záznamy. Vzduch, který nás obklopuje je autorovou druhou beletristickou knihou na vážné téma. Jeho existenciální prvotina V každém okamžiku jsme pořád ještě naživu vzbudila nejen v jeho rodném Švédsku nebývalý ohlas.
Iva Viejová