Veřejné sbory představují speciální fenomén, který je nezbytný v každé moderní společnosti. Pečují o to, co bývá označováno jako tzv. policejní statky, tedy o obranu státu, veřejnou bezpečnost, bezpečnost osob a majetku, klid, mravnost, veřejné zdraví a další. Jejich ochrana tvoří základní, hlavní náplň činnosti těchto sborů.
Vzhledem k tomu, že nutně zasahují do právní sféry fyzických a právnických osob, musí k tomu mít legální základ. Jeho formulování je složitou záležitostí, protože je třeba vymezit hranice pro zasahování v situacích, které vynikají mimořádnou pestrostí a lze všechny jen těžko předvídat.
Autoři předkládají, vlastně u nás poprvé, komplexní pohled na organizaci a funkce veřejných sborů, povinnosti jejich příslušníků, právní základ zásahů proti osobám i věcem, úpravu pátracích prostředků, použití donucovacích prostředků, zpracování informací, mezinárodní spolupráci a další otázky, které se v této oblasti vyskytují.
Informace v této monografii mohou získat nejen ti, kteří jsou příslušníky veřejných sborů, tedy Policie České republiky, Vojenské policie, Celní správy, Vězeňské služby, Hasičského záchranného sboru, zpravodajských služeb a obecní policie, a ti, kteří je řídí, ale také širší veřejnost, a to nejen odborná.