Hlavním hrdinou románu je Jan Augusta, jeden z nejvýznamnějších biskupů Jednoty bratrské. Ačkoliv se děj odehrává v polovině 16. století a kniha poprvé vyšla v roce 1871, má současným čtenářům ledacos nabídnout. Svátek píše čtivě, chytlavě a nebojí se pozměnit pár historických drobností proto, aby přidal na sentimentu a poutavosti. Vězeň na Křivoklátě je historický román, ale obstojí i jako milostná romance.
Josef Svátek (1835 – 1897) byl učitel, novinář a autor historických próz. Jeho povídky a romány nebyly tak věhlasné, jako například Jiráskovy, ale jsou mnohem živější a více nadčasové. Román Vězeň na Křivoklátě vyšel poprvé v roce 1871 a aktuální vydání z nakladatelství Moba je jazykově upravená verze z roku 1907. Díky tomu je text srozumitelný a přístupný každému čtenáři. Redakce zachovala původní koncovky, stylistiku a životné rody, a tak je úsměvné číst, že „dnové plynuli a koňové běželi“.
Třebaže je Vězeň na Křivoklátě skvělou exkurzí do historie a staré češtiny, v první řadě jde o román. A to román, který dokáže pobavit a dojmout i rozmazlené čtenáře. Svátkův styl je civilní a obyčejný, což je jedině dobře. V textu nenajdete žádná heroická gesta, patos ani kýč. Pokud se postavy chovají emocionálně, je to vždy na místě, a vlastně by vás překvapilo, kdyby to bylo jinak. Oním vězněm na Křivoklátě je biskup Jednoty bratrské Jan Augusta, ale hlavní postavou příběhu je jeho sekretář a církevní bratr Jakub Bílek.
Děj začíná v roce 1547, kdy zemřela Anna Jagellonská, manželka Ferdinanda I. V Čechách zavládne smutek a zděšení, protože lidé svoji královnu milovali. Anna se starala o své dědictví a dokázala usmířit katolíky s Jednotou bratrskou. Ferdinand I. Je kovaný katolík, a tak je brzy zřejmé, že „kacířům“ z Jednoty bratrské se povede špatně. Kdo může, uteče. Jednota bratrská má mnoho intrikujících nepřátel, z nichž nejhorší je podlézavý Florian Griesbeck. Ten se nijak netají tím, že chce vidět představitele Jednoty bratrské na popravišti, a aby si svůj sen splnil, neštítí se doslova ničeho.
Florian má krásnou osmnáctiletou dceru Johanku, která chová něžné city k Jakubovi Bílkovi. Mladí se platonicky milují, protože nepřichází v úvahu, aby se sekretář Jana Augusty dvořil dceři jeho hlavního nepřítele. Florian jde přes mrtvoly a k čertu mu záleží na manželce a společných dětech. Ve všem vidí jen svůj prospěch a sami uvidíte, čeho všeho je schopný jen proto, aby Johance zabránil vidět svého milého. Souběžně s tímto příběhem se odvíjí příběh lásky arcivévody Ferdinanda, druhorozeného syna Ferdinanda I. Ten se na cestách zamiluje do krásné dcery bohatého kupce a v Čechách ji pojme za ženu.
Utajovaná manželka přesídlí na Křivoklát, kde se setkává nejen s vězni z Jednoty bratrské, ale také s Johankou, která jí má dělat společnici. Svátek vycházel z historie a většinu událostí vylíčil tak, jak je zachytili autoři kronik. To mu ale nebránilo v tom, aby si něco upravil po svém. Jeho hrdinové jsou zásadovější, než byli ve skutečnosti, a až tragicky lpí na svém přesvědčení. Kvůli tomu dojde nejen k řadě nedorozumění, ale i k několika katastrofám s osudovými následky. I když nás od hrdinů dělí celá staletí, nebudete mít problém se s nimi ztotožnit.
Všichni jsou plnokrevné postavy z masa a kostí a vy přímo cítíte, že žijí. Svátek naštěstí odolal sáhodlouhým popisům a jakémukoliv vysvětlování a poučování. V tom je nejspíš vysvětlení toho, že po jeho knihách sahají další a další generace. Vězeň na Křivoklátě je napínavý román, který díky své nadčasovosti bude čtivý ještě spoustu let.
Autor: Veronika Černucká