Pivo má tradici
Pokud vás zajímá historie českého pivovarnictví, pojďte s námi navštívit významná místa s tímto řemeslem spojená a ochutnat jeho výsledky. Pedagog a lékař Zdeněk Susa v doprovodu zpěváka Matěje Rupperta podnikl výlety po České republice, aby přiblížil čtenářům poutavé zajímavosti o výrobě a konzumaci piva. Podstata chmelového nápoje se sametovou pěnou musí být božská – už jen proto, že se původně začal vyrábět v klášterech.
Aby u nás tak oblíbený prostředek zahánění žízně vznikl, je potřeba, aby se spojilo několik důležitých ingrediencí – především dobrý ječmen z Hané nebo Polabí, žatecký či rakovnický chmel a kvalitní voda. Pak už probíhá alchymie jednotlivých procesů jako sladování, vaření či zrání. I když je základní postup stejný, pivo v každém regionu chutná zcela jedinečně.
Pivo inspiruje
Říká se, že nejkreativnější věci vznikají u piva v hospodě. Má to dva důvody – jednak víc hlav víc ví (tento styl porady je v Česku hluboce zakořeněný) a pak také je tu nesporný fakt, že sklenice piva výborně rozvíjí fantazii. Na to přišli už rozliční umělci a vlastenci, kteří každodenně vysedávali ve vyhlášených pražských pivnicích, zanechávajíc po sobě geniální díla a také dlouhý účet.
Třeba U Fleků jste se v minulosti mohli potkat na kus řeči s Josefem Kajetánem Tylem, Jakubem Arbesem, Janem Nerudou či Jaroslavem Haškem. U Ježíška zase s oblibou sedával Vítězslav Hálek, Bedřich Smetana nebo Mikoláš Aleš. U Pinkasů často popíjel František Palacký, později také herci Zdeněk Štěpánek s Ladislavem Peškem. Oblíbená hospůdka je zkrátka ideálním místem pro odreagování i meditativní odpočinek.
Nebýt piva, nezaryla by se nám tak výrazně některá města do paměti a neudály by se mnohé události. Bohumil Hrabal by nenapsal své překrásné Postřižiny a Karel Hynek Mácha by možná nepodnikl tolik pěších poutí. Jen škoda, že se při hašení osudného požáru napil místo piva vody…
Pivo stmeluje
Věděli jste, že důstojný Jan Ámos Komenský doporučoval pití piva už malým dětem, aby dobře rostly? Podle zjištěných účinků je pivo v rozumném množství blahodárné. Nejen že obsahuje důležité živiny, ale všichni víme, že se s ním pojí i spokojenost, dobrá nálada, přátelé.
Pivo je to, co Čechy spojuje, a důvodů k oslavě se najde vždycky dost. Nejen v horkých letních měsících je dobrým zvykem „narazit bečku“. Pokud byste taky rádi uspořádali pivní posezení s přáteli či příbuznými a jste zatím v oboru domácího čepování piva amatéři nebo máte co zlepšovat, přečtěte si také vtipnou příručku Teorie bečky. V té je fenomén domácího večírku se soudkem v hlavní roli podrobně popsaný, takže se podle ní můžete vypracovat mezi vyhledávané hostitele.