Kardiovaskulární onemocnění jsou obecně důsledkem působení kombinace několika rizikových faktorů, které mohou být ovlivnitelné a neovlivnitelné. Na ovlivnitelné faktory bychom měli působit v rámci preventivních činností.
Podkladem předkládané monografie se staly výsledky výzkumného projektu s názvem „Intervenční postupy v preventivní kardiologii“.
Struktura knihy vychází z rámce zadání projektu. Po úvodní části, která je věnována popisu projektu, následuje metodologie, popis výběru cílové skupiny a její charakteristika. V závěru této kapitoly je uveden postup sběru a zpracování dat. V následující kapitole je popsán význam ošetřovatelství v podpoře zdraví a v preventivních činnostech. Krátce jsou charakterizovány i modely, které jsou zaměřené na zdraví. Třetí kapitola je zaměřena na prevenci kardiovaskulárních chorob. Důraz je zde položen na komplexní preventivní péči.
Kapitoly 4, 5, 6, 7 uvedou čtenáře do problematiky nefarmakologických postupů v léčbě kardiovaskulárních chorob. Z ovlivnitelných faktorů jsou zde popsány pohybové aktivity, kouření, stravovací návyky a stres. Osmá kapitola se zabývá poradenstvím v oblasti preventivní kardiologie se zaměřením na zajištění efektivity poradenské činnosti a popisuje význam zapojení sester v rámci využití nefarmakologických intervencí. Následující kapitola se věnuje způsobům, jimiž může sestra realizovat intervence individuálního nebo skupinového charakteru v praxi. Předposlední kapitola nese název „Vybrané socioekonomické aspekty v kontextu preventivních intervencí a léčby kardiovaskulárních onemocnění“. Výsledky výzkumu přispěly i ke zpracování poslední kapitoly, a to „Strategie využití intervenčních postupů vedených sestrou v preventivní kardiologii“.
Monografie je určena sestrám, studentům a všem odborníkům i zájemcům o preventivní činnosti v kardiologii. Měla by pomáhat všem v pochopení významu ošetřovatelství, resp. sester v primární, sekundární a terciární prevenci.