O síle přírody a důvtipu našich babiček si budeme povídat s Michaelou Učňovou a Terezou Hátleovou
Pondělí 10. června v 16-17 hodin – Michaela Učňová a Tereza Hátleová: Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli; DŮM KNIHY KNIHCENTRUM.cz
Beseda a autogramiáda ke knize podle pořadu České televize s autorkou Michaelou Učňovou a moderátorkou Terezou Hátleovou. Podívejte se s nimi na pozapomenuté dovednosti našich předků, které kvůli dnešnímu způsobu života a rychlé době pomalu mizí v zapomnění.
Co naše babičky uměly…… a na co my jsme zapomněliKaždou chvíli se objevují nové úspěšné diety, výživné ingredience, zaručeně zdravé polotovary a moderní postupy úpravy potravin. Přitom stačí tak málo – znovuobjevit životadárnou sílu přírodních produktů, tradic a umu našich předků a využít všeho bohatství, co nám nabízí.
Moderátoři Tereza Hátleová a Petr Pěknic vám pomohou podívat se na pozapomenuté dovednosti našich předků, které kvůli dnešnímu způsobu života a rychlé době pomalu mizí v zapomnění. Naučíte se s nimi připravovat kvalitní domácí pokrmy a produkty nezatížené zbytečnou chemií. A díky zkušené bylinkářce Simoně Berková si osvojíte léty prověřené tipy z domácího lékaře.
Upečete si sytý kváskový chléb, aniž byste potřebovali pec. Vyzkoušíte si králíka na medu, švestkové rozpeky, uzdravující kuřecí vývar se zázvorem nebo nakládaný sýr a možná budete překvapeni, jak jednoduchá jejich příprava ve skutečnosti je. Stejně jako třeba výroba domácí šťávy, protože ovoce bývá stále na dosah, nebo ořechového likéru. A nakonec se i dozvíte, čím špinavé nádobí nebo prádlo účinně vyčistit.
Seznámíte se s tradičními metodami nakládání, kvašení, louhování a konzervace. Stejně tak radami bab bylinářek, které mnohdy dovedou zázraky. Dozvíte se, co pomáhá na nachlazení, jak správně provádět Priessnitzův zábal, čím ulevit atopické pokožce anebo co přiložit na namožené svaly. A pokud byste se rozhodli pro domácí chov slepic, králíků či koz, i v tomhle se směru se vám bude tato publikace hodit.
Nyní se k těmto trendům pomalu vracíme. Více se prodávají biopotraviny, používá se přírodní kosmetika, ruční práce a řemeslná výroba zažívají rozkvět, znovu se oživují lidové slavnosti jako prostor pro setkávání. Preferuje se využívání léčivých rostlin a stále více jsou vyhledávány tak zvané babské rady. K čemu vlastně je tento návrat k dovednostem našich předků dobrý? Naučí nás větší šetrnosti, trpělivosti a soběstačnosti. Nezaskočí nás, když neteče voda, chybí nám kapky v lékárničce nebo lednice zeje prázdnotou. Umět se sám o sebe postarat, poradit si v lecjaké situaci a nespoléhat na supermarket za rohem se hodí stejně dobře dnes jako před 100 lety. „A samozřejmě s tím souvisí i kvalita: Některé věci se dají chemicky nebo technologicky urychlit, drtivá většina se produkuje průmyslově a je jich sice dostatek, jsou levné a dobře dostupné, ale jejich kvalita tomu prostě odpovídá. Když chceme něco opravdu dobrého, je třeba tomu dát čas,“ moudře dodává moderátorka Tereza.
Kniha Co naše babičky uměly a na my co jsme zapomněli vznikla podle mimořádně divácky oblíbeného pořadu České televize, jehož druhá řada se aktuálně každý nedělní podvečer vysílá na ČT2, a přináší nejen úspěšné návody a postupy z televizní obrazovky, ale spoustu tipů a receptů navíc. Dopřejte si sílu přírody a důvtip našich babiček!
Využijte 20% slevu na vybraný titul uvedeného autora, platnou v den události. Sleva vám bude odečtena na pokladně při nákupu na prodejně v DOMĚ KNIHY Knihcentrum.cz. Nevztahuje se na nákup v e-shopu. Rezervujte si místo na webových stránkách
www.knihcentrum.cz/rezervace. Upozornění – 15 minut před začátkem akce rezervace propadají, dostavte se prosím včas!
Kompletní program na měsíc červen najdete ke stažení na tomto odkazu.Informace o akcích v DOMĚ KNIHY naleznete také v mobilní aplikaci Moje Ostrava, kterou lze zdarma stáhnout pro
Android i
iOS.