Strhující románový příběh dvacetiletého Viléma Svobody, politického vězně padesátých let, líčí brutální, avšak skutečné poměry v československých koncentračních táborech, zejména v uranových dolech na Jáchymovsku. Je zároveň podobenstvím o hledání mravní síly a vnitřní svobody nevinného člověka uprostřed vražedného systému.
Motáky nezvěstnému jsou vynikající realistický román se silnými autobiografickými prvky vycházející z vlastních osobních zážitků autora. Kromě vysoké literární kvality má dílo zásadní dokumentační hodnotu, když podrobně popisuje reálné metody zacházení komunistického režimu s politickými odpůrci.
Motáky nezvěstnému můžeme vnímat i jako pokračování Zápisků z mrtvého domu od F.M. Dostojevského, hlavního literárního a filozofického vzoru Karla Pecky. Po prvním vydání Motáků v nakladatelství Sixty-Eight Publishers Josefa Škvoreckého (Toronto 1980) označil profesor Václav Černý Karla Pecku za nejvýznamnějšího současného českého prozaika. Bohumil Hrabal jej dokonce nazval korunním princem české prózy.