Steve Berry
- americkému spisovateli (*1955) lze věřit, že to s nevýdělečnou organizací History Matters (Jde o dějiny), kterou k podpoře a uchování dějinného dědictví založil se svou ženou Elizabeth, myslí vážně. Berrymu skutečně jde o dějiny, jak potvrzuje už deset let každou novou knihou. V centru jejich akčního dobrodružného děje stojí vždy nějaká nevyřešená historická záhada, tajemství, prorůstající výhonky až do současnosti, již může stejně tak obohatit, jako ohrozit.
Se Šifrou mistra Leonarda se před deseti lety prohnala světem brownovská mánie, na niž navázaly desítky jiných autorů. Někteří tak činili s ohledem na lukrativnost takového počínání, jiní – a těch bylo výrazně méně – vítali zájem o tento subžánr, protože jim umožnil najít čtenáře, k nimž by bez Browna hledali cestu mnohem spletitěji.
Steve Berry je jedním z nich. Od roku 2003 vydává rok co rok jednu knihu s provokativní historickou premisou: do přitažlivého zábalu spekulace halí Jantarovou komnatu, Rasputina, Alexandrijskou knihovnu, templáře, Kolumba, Napoleona, čínské císaře, nově také Tudorovce... A kdybychom chtěli být pedantičtí, museli bychom zdůraznit, že první romány mu sice vyšly v roce 2003, kdy naplno zazářil Brownův fenomén, ale napsal je už počátkem devadesátých let. Za dvanáct let nashromáždil 85 odmítnutí nakladatelů, než mu nakladatelství Ballantine vydalo právě Jantarovou komnatu.
Trpělivost, kterou Berry přičítá disciplíně získané od jeptišek v katolické škole, do níž chodil, přinesla začínajícímu autorovi zadostiučinění. Dnes se jeho romány pravidelně umísťují na horních příčkách i těch nejprestižnějších amerických žebříčků, respektive světových, protože Berryho romány vycházejí ve více než 50 zemích.
Berry v současnosti píše na plný úvazek, už nedělí svůj čas mezi advokátní praxi a úniky od reality v podobě pár hodin psaní ukradených z kraje běžného pracovního dne. Už má dost času na náročné a důkladné rešerše pro každou knihu, které spolknou půl roku, a pak na celý jeden rok psaní.
Zdroj: DOMINO, www.dominoknihy.cz