Kdy jste vůbec začala nad muži přemýšlet?
D.K.: Nad muži? Asi ve čtyřech. Myslím, že si rodiče stěžovali, že se mi začaly strašně brzo „zapalovat lejtka“, na rozdíl od mé sestry. Pak jsem se začala zabývat rodinným právem. Když mi nakladatelství řeklo, abych napsala pokračování, tak jsem si řekla, že to bude o mužích.
Zkusme vybrat něco z toho, čemu by se měla žena raději vždy vyhnout.
D.K.: Vyčítat. Muži dělají stejné chyby jako my ženy. Ženy mnohdy řeknou, že by muž něco neměl. Nejhorší je pak vyčítat.
Začátkem vztahu je výběr. Ať už je to jakkoliv, většinou si vybírá žena. Jak moc důležitý je ten správný výběr?
D.K.: Myslím, že správný výběr muže se děje namátkou, pokud se vyhnete malému procentu těch nebezpečných. Když žena opustí ty špatné typy, tak zbytek mužů je chovný a dá se s nimi bez problému vyžít.
Dají se určit nějaká riziková roční období, kdy je třeba být k muži obzvláště opatrná?
D.K.: Žena musí být doma obzvláště opatrná vždycky. Říká se, že má být žena hlavně přirozená a pokud se jí něco nelíbí, má jít za mužem, říct mu to a on se změní. To je největší blbost. Možná, že existují nějací úžasní muži, kteří se po nějaké výtce ihned změní, ale já je neznám. Mnohem lepší strategií je realizovat se jinde.
Jak podle vás funguje mezigenerační výměna rad a zkušeností? Poslouchá mladší generace tu starší?
D.K.: Já myslím, že si každá žena musí projít tím vývojem. Moje matka mi vše říkala a varovala mě. Já jsem ji neposlouchala. Moje vlastní dcera říkala, že jsem v knize hezky mého muže popsala.
R.U.: Dneska je to všechno jinak. Společnost se mění a vyvíjí. Vše je jinak, třeba vztah k nemanželským dětem, vztah k pannenství. Pannenství bylo za mého mládí určitou hodnotou, dnes to neplatí. Ta mládež není asi horší, jen je jiná.
Co vás nejvíce baví na psaní knih o vztazích, o mužích, o ženách?
D.K.: Myslíte kromě těch honorářů? Ne, to byl vtip. Je to pro mě hlavně relaxace a baví mě to.
Dočetla jsem se, že jste se v dospívání nadchla pro žánr sci-fi.
D.K.: Já mám pocit, že se k němu vlastně průběžně i vracím. Píšu detektivky, humorné příběhy a pak ne úplně normální povídky, které nejsou tak snadno zařaditelné.
O autorce
Daniela Kovářová je česká advokátka se specializací na rodinnou problematiku, od května 2009 do července 2010 působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jana Fischera. Je také úspěšná spisovatelka, kniha Jak vychovat muže je její čtrnáctou. Na besedě bude jejím hostem nejznámější český sexuolog Radim Uzel. Daniela Kovářová provozuje advokátní kancelář v Praze zaměřenou na rodinné problémy, vede časopis Rodinné listy, vyučuje právo na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a etiku pro advokátní koncipienty, spolupořádá Pražský právnický podzim. Pravidelně se v denním tisku a v médiích vyjadřuje k justiční a rodinné problematice a bohatá je také její odborná publikační činnost zaměřená na rodinné a dědické právo. Je tiskovou mluvčí Obce spisovatelů ČR a členkou České asociace autorů detektivní literatury (AIEP) a Mensy ČR.
Besedu moderovala: Sandra Procházková