Tato kniha líčí, co všechno se na naší planetě pokazilo, co je potřeba s tím udělat a jak můžeš přiložit ruku k dílu.
Planeta Země existuje už několik miliard let. Měla by tedy leccos vydržet, tak jaké může mít potíže? Potíže spočívají v tom, že dochází k určitým změnám, které ale nepřicházejí přirozeně a pozvolna, jako tomu bylo dřív. Dějí se rychle a zpravidla za to může lidská činnost. Člověk by měl být ze všech živých tvorů nejchytřejší. My lidé umíme obdělávat půdu, stavět města, továrny i vyrábět letadla. Všechny tyto činnosti však škodí planetě i jejím obyvatelům. Jaké konkrétní klimatické změny probíhají? Proč je třeba šetřit energií? K čemu je dobrá recyklace? Opravdu může jeden člověk něco změnit? To všechno se dozvíte v této knížce plné báječných tipů, jak chránit přirozené prostředí planety Země.
První česká kniha o životním stylu zero waste!
Zero waste znamená nulový odpad. Znamená to žít bez odpadu, udržitelným způsobem, být šetrný k životnímu prostředí, k místu, kde žijeme a chceme žít i nadále. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu vyprodukujete? Kolik čeho kupujete, kolik obalů pak vyhodíte? Máte pocit, že toho doma máte prostě moc? Zkuste zero waste!
Tato knížka je pro všechny, kteří by zero waste chtěli vyzkoušet, ale zatím neví, jak na to. Ukáže vám, jak do života postupně zavádět změny, které vám pomůžou omezit produkci odpadu, odmítnout zbytečný přebytek, začít žít udržitelně a uvědoměle, zdravě, kreativně a v klidu.
Heslem této knihy je: zavádějte změny do života tak, abyste z nich měli radost.
Autorka Barbora Tlustá se s vámi podělí o zkušenosti, které na své zero waste cestě získala – a že jich je! Knížka vás krok za krokem provede základy zero waste, zjistíte, proč je lepší omezit odpad než recyklovat a jak toho docílit. Dozvíte se, kam chodit nakupovat, jak to funguje v bezobalových obchodech, jak neplýtvat jídlem a vyrobit skvělé pochoutky ze surovin, o kterých jste si doteď možná mysleli, že už se nedají využít. Poradí, jak doma zredukovat drogerii a kosmetiku, aniž byste přišli o kvalitu, na kterou jste zvyklí, jak udržitelně pořizovat oblečení a jak se bez zbytečného odpadu v klidu starat o malé či větší děti. Čekají na vás také kapitoly o Vánocích, Velikonocích a oslavách a dárcích, které vám ukážou, že se kvůli minimalizaci odpadu nemusíte vzdávat tradic. A mnoho dalšího. Kniha obsahuje originální ilustrace, ilustrované recepty i foto návody a také užitečné tipy a odkazy.
Zero waste je běh na delší trať, ale je to cesta, která se vyplatí. Tak až půjdete příště do obchodu, chtějte to BEZ OBALU.
Ilustrace a fotografie Eliška Blažek Bártová, fotografie Eva Růžičková.
Kniha Bez obalu – Jak žít zero waste zvítězila v čtenářské anketě Kniha roku 2019 v kategorii Životní styl a hobby.
Miliony tun plastového odpadu, hromadící se v přírodě, patří k největším výzvám současnosti. Přitom se lze bez zdravotně závadného plastu nebo plastu s krátkou životností téměř vždy snadno obejít! V této knize jsme sepsali všechna důležitá fakta o plastu a problémech, které způsobuje, a spolu s nimi více než 300 návodů a nápadů na smysluplné omezení plastu během všedního dne.
Upcyklace textilu je zábavná, díky ní ušetříte a také budete šetrní k životnímu prostředí, protože použité věci znovu najdou upotřebení. V knize UPCYKLACE – Nový život starých věcí najdete více než 100 praktických nápadů, jak proměnit staré šatstvo, ručníky, prostěradla a jiný vysloužilý textil v originální a užitečné věci, které mohou dál sloužit. Díky tomu nemusíte kupovat nic nového – jednoduše to vyzkoušejte.
Oblečení nevyhazujte – važte si jej:
Pokud vyřazené svršky nevyhodíte a dál je využijete, přispějete k tomu, že se přírodní či syntetické látky budou využívat co nejdéle a nemusí tak vznikat tuny dalšího oblečení. Sníží se tím negativní dopady na přírodu.
Upcyklace je prospěšná pro životní prostředí:
Když se bude vyrábět méně nového textilu, spotřebuje se mnohem méně vody a chemikálií.
S vlastnoručně ušitým či opraveným oblečením ušetříte:
Pokud svému oblečení, které by jinak nejspíš skončilo na skládce, dopřejete druhý nebo třetí život, utratíte mnohem méně peněz za nakupování nového.
Šití a kreativní činnost vám bude dělat radost:
Oblíbené kousky z vašeho šatníku a jiné věci vyrobené vlastnoručně podle návodů na upcyklaci potěší vás i druhé.
Hlavní obavu v té době vzbuzuje masivní použití chemických postřiků - herbicidů, insekticidů, pesticidů - v čele s dnes už ukázkovou látkou DDT. Bioložka Rachel Carsonová se proto pustila do výzkumu. A výsledná kniha, Tiché jaro, je mnohem víc než jen o studii o dopadech zemědělské chemie na životní prostředí. Je brilantně napsaným svědectvím o tom, co ztrácíme, o lžích agroprůmyslu, voláním o pomoc a jiskrou, která zažehla zájem milionů lidí i politiků o stav a zdraví naší planety.