Pokud se neřadíte mezi ty, pro něž znamenají Velikonoce nejvýznamnější svátky, stalo se pro vás toto období prostorem pro relax a volno. Velikonoce se však nepojí pouze s křesťanstvím. Oslavujeme jimi i příchod jara, vše se probouzí k životu. S těmito jarními svátky se pojí mnoho rituálů, na které se lehce zapomene, nejsou-li v rodině pevně zakořeněny. Pojďme se podívat na několik titulů, z nichž můžeme snadno načerpat informace o historii velikonočních svátků či tradic, které můžeme s našimi nejbližšími obnovit už letos.
V publikaci Valburgy Vavřinové se seznámíme s pojmy souvisejícími s Velikonocemi – např. apoštol, quadragesima, řehtačka, Šavu'ot, Všední dny pašijového týdne, žehnání pokrmů. Každému z nich jsou věnovány jedna až dvě stránky. Texty jsou bohatě doprovázeny krásnými ilustracemi bratrů z Limburka z 15. století a ze starých pohlednic.
Velikonoční koledy. Zvyky a obyčeje naší babičky
Texty, koláže i ilustrace má na svědomí Klára Trnková. Knížka je menšího formátu. Autorka nás ve stručnosti provede postupně velikonočními svátky – od masopustu až po Velikonoční pondělí. Nechybí ani představení velikonočních symbolů a několik koled.
Velikonoce v české lidové kultuře
Etnoložka Anna Frolcová z Akademi věd ČR čtenářům předkládá výsek historie největších křesťanských svátků. Dává je do kontextu ročního období. Vychází z křesťanských, rolnických a městských tradic v Čechách, Moravě, Slezsku a přilehlých oblastí. Text je prokládán ilustracemi či obrázky, modlitbami nebo písněmi.
Na začátku knihy se seznámíme s postavou Efréma, syrského jáhna a sbormistra, který žil v letech cca 306–373 a působil v biskupském chrámu aramejského Nisibis. Efrém je autorem velikonočního souboru liturgických písní. Hymny jsou rozděleny do tří částí: Hymny o svátku Nekvašených chlebů, Hymny o Ukřižování Páně a Hymny a Vzkříšení.
Lidové tradice pro šikovné ruce
V knížce s podtitulem 28 inspirací tvorbou našich prababiček je věnován prostor i období od Velikonoc k letnicím. Najdeme zde návody na tvoření pomlázek, zdobených vajíček, kynutých věnců, mařeny či zaječích zápichů – je to tedy taková všehochuť. Všechny kroky jsou opatřeny i fotografiemi, zmíněna je i míra obtížnosti a časový rozsah výroby.
České Velikonoce. Zvyky a návody
Jak napovídá název, kolektiv autorů se zaměřil na Velikonoce v české podobě. Najdeme zde řadu návodů. Ty jsou rozličné. Jedná se jak o recepty – například na prkvoch, polévku z listů česneku medvědího, velikonoční perníčky, tak o ruční práce – výrobu různých dekorací: kraslic z pedigu, postaviček z pečiva, motivy z kukuřičného šustí, seznámíme se také s technikami zdobení kraslic a se spoustou jiných věcí. Kniha je bohatě doprovázena fotkami.
Velikonoce. Historie, zvyky, tradice
Tato knížka potěší jak dospělé, tak menší čtenáře. Je plná tradic našich předků, pověr, pranostik, nechybí zde říkanky. Dozvíme se o velikonočních tradicích jak na našem území, ale také v jiných státech Evropy. Co je ráhno, líto či veraikon? I na tohle dostaneme odpověď. Text Pavlíny Pitrové je doplněn ilustracemi Zdeňky Krejčové.
Co říkáte – zaujala vás některá z knih a chcete získat ucelenější obraz o nadcházejících svátcích? V sekci Velikonoce naleznete daleko více knih, které se pojí s těmito krásnými svátky.
🐣
-mar-