BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Recenze: Cilčina cesta

archiv revue
Román Cilčina cesta vznikl vlastně zcela náhodně na základě vyprávění tatéra Lalela Sokolova a jeho ženy Giny. Všichni tři se seznámili za úděsných podmínek v Osvětimi.

Cilka byla odvlečena do koncentračního tábora Osvětim-Březinka v roce 1942, v pouhých šestnácti letech. Její krása okouzlila velitele tábora, SS Schwarzhubera, a proto byla vybrána jako Blockälteste v bloku č. 25. V tomto bloku ženy trávily poslední dny před zplynováním. Cilka byla velitelem pravidelně znásilňována. Pokud chtěla přežít, neměla na vybranou, musela se podvolit.

Po osvobození tábora Ruskou armádou však byla obviněna z kolaborace s nacisty a poslána k patnácti letům nucených prací na Sibiř. Znovu byla odvlečena k dobytčímu vagonu a spolu s dalšími odsouzenými odvezena na jedno z nejchladnějších a nejkrutějších míst na zemi, do gulagu Vorkuta, který leží až za polárním kruhem. Čeká je tu jen těžká práce v uhelných dolech, nikdy nekončící zima, nedostatek jídla a hygieny či teplého oblečení. Cilčinou záchranou je lékařka, která si všimne její nezdolné vůle a chuti pracovat a tím i pobyt v gulagu přežít, vezme si ji pod svá ochranná křídla. Cilka se tak začíná usilovně starat o nemocné, denně se přitom potýká se smrtí, a přes to všechno v sobě nalezla nekonečné zdroje sil. I v těchto brutálních podmínkách ji však čeká jedna pozitivní skutečnost. Potká zde svou životní lásku, s kterou stráví zbytek svého života v Košicích, ve své rodné zemi.
 

"Každý, koho zasáhly válka, věznění nebo útisk, reagoval jinak, a ten, kdo to nezažil, nemůže vědět, jak by se sám v takové situaci zachoval. Nikdo z nás to prostě neví předem."
 

Autorka Heather Morrisová své bádání nad životním příběhem Cilky zvládla skvěle. Její osud si neumí představit asi nikdo z nás. Co vše si musela vytrpět! Nikdy mě nepřestane udivovat, kde v sobě lidé nalezli tolik sil k tomu přežít i ty nejstrašnější podmínky, a stejně tak mě nikdy nepřestane udivovat, jak k sobě umějí být lidé zlí, zákeřní a překypovat záští vůči někomu, kdo mu vlastně vůbec nic neudělal…

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Cilčina cesta

4.9 14
349 286
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –