Recenze: Houbařka

archiv revue
Viktorie Hanišová nedávno vydala svou novou knihu. Při té příležitosti je dobré připomenout si její předchozí tvorbu. Houbařka, její v pořadí druhý román, je silným dílem. Hrdinka pochází z naoko bezchybné rodiny, která je pod povrchem zcela prohnilá.

Slovo, s nímž si Houbařku spojím, je a bude tíseň. Ocitá se v ní mladá hrdinka Sisi. Je všudypřítomná, a ačkoli celou knihu čekáme, až z ní Sisi unikne, a přejeme jí to, východisko se nedostaví…

Zhruba do poloviny knihy jsem hltala stránku za stránkou, abych zjistila, co tak hrůzostrašného se hrdince mohlo v dětství stát. Jaké trauma ji dohnalo k tomu, že má tak narušené vztahy se zbytkem rodiny, že žije v rozpadající se chajdě, nedbá o sebe a své potřeby… Co se mohlo stát v takřka dokonalé rodině: milující matka, otec – vysoce postavený a uznávaný muž – a dva starší bráchové, kteří jí dělají naschvály a podněcují ji v tom, že je nicka. Tyto dětské nesváry by se daly v dospívání a dospělosti zahodit, ale vlivem událostí k tomu nedojde, a nevraživost vůči mladší sestře se kvůli nevyjasněným věcem vyostří.

Sisi se stala obětí sexuálního zneužívání (kým nemohu prozradit, prožijte si to čtenářsky společně s hrdinkou…). Trýznivé… Co je ale solí do rány, je, že nemá zastání ani v jednom rodinném příslušníkovi. Kdysi, když byla dítě, a ani jako dospělá. Ti, kdo mohli pomoct, zavřeli oči a snášeli to mlčky dál. Mezi nejsilnější pasáže patří:

„A pak… Pak se stalo něco nepochopitelného. Moje matka udělala něco naprosto absurdního. Zastavila se uprostřed kroku a špitla: „Pardon.“ Několikrát na místě přešlápla a pak se otočila na patě a zaklapla za sebou dveře.“

Psychiatři také nezasáhli; jak by také mohli, když získali scestné informace (a strůjce veškerého neštěstí se samozřejmě nepřizná). Ale vnímám to jako jejich selhání. Sisi je na veškeré své ohromné trápení po celou dobu, co ji sledujeme, sama, úplně sama. Na jednu stranu si říkáme – je tak silná? Ale víme, že není. I když je neustále vhazována do minulosti (což do určité míry chce – neumí a nedokáže se posunout dál). Její tělo a duše se rozkládá. Jen přežívá.

Ani od druhé poloviny jsem se nemohla odtrhnout. Už jsem věděla, kdo a proč, ale naskytla se řada dalších otázek. Odpovědi se postupně dostavovaly a nebyly příjemné.

Je to bolestná kniha. Jak… jak mohli?! Byla ještě dítě, pak se mnoho let snažila žít normálně, aby udržela chod rodiny, a nakonec z ní právě rodina udělá doslova magora? Je to neakceptovatelné, zarážející, odporné. Stejnou vinu nese jak ten, kdo toto všechno zapříčinil, tak i ti ostatní.

Houbařku současné české autorky Viktorie Hanišové mohu jen doporučit. Námět je temný, a tudíž čtenářsky přitažlivý. Styl je vynikající, kapitoly střídají současnost a minulost, což rovněž podněcovalo můj zájem dozvědět se více, obě roviny jsou neméně poutavé.

Autor: Radka

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Houbařka

4.8 6
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více