Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Houbařka

archiv revue
Viktorie Hanišová nedávno vydala svou novou knihu. Při té příležitosti je dobré připomenout si její předchozí tvorbu. Houbařka, její v pořadí druhý román, je silným dílem. Hrdinka pochází z naoko bezchybné rodiny, která je pod povrchem zcela prohnilá.

Slovo, s nímž si Houbařku spojím, je a bude tíseň. Ocitá se v ní mladá hrdinka Sisi. Je všudypřítomná, a ačkoli celou knihu čekáme, až z ní Sisi unikne, a přejeme jí to, východisko se nedostaví…

Zhruba do poloviny knihy jsem hltala stránku za stránkou, abych zjistila, co tak hrůzostrašného se hrdince mohlo v dětství stát. Jaké trauma ji dohnalo k tomu, že má tak narušené vztahy se zbytkem rodiny, že žije v rozpadající se chajdě, nedbá o sebe a své potřeby… Co se mohlo stát v takřka dokonalé rodině: milující matka, otec – vysoce postavený a uznávaný muž – a dva starší bráchové, kteří jí dělají naschvály a podněcují ji v tom, že je nicka. Tyto dětské nesváry by se daly v dospívání a dospělosti zahodit, ale vlivem událostí k tomu nedojde, a nevraživost vůči mladší sestře se kvůli nevyjasněným věcem vyostří.

Sisi se stala obětí sexuálního zneužívání (kým nemohu prozradit, prožijte si to čtenářsky společně s hrdinkou…). Trýznivé… Co je ale solí do rány, je, že nemá zastání ani v jednom rodinném příslušníkovi. Kdysi, když byla dítě, a ani jako dospělá. Ti, kdo mohli pomoct, zavřeli oči a snášeli to mlčky dál. Mezi nejsilnější pasáže patří:

„A pak… Pak se stalo něco nepochopitelného. Moje matka udělala něco naprosto absurdního. Zastavila se uprostřed kroku a špitla: „Pardon.“ Několikrát na místě přešlápla a pak se otočila na patě a zaklapla za sebou dveře.“

Psychiatři také nezasáhli; jak by také mohli, když získali scestné informace (a strůjce veškerého neštěstí se samozřejmě nepřizná). Ale vnímám to jako jejich selhání. Sisi je na veškeré své ohromné trápení po celou dobu, co ji sledujeme, sama, úplně sama. Na jednu stranu si říkáme – je tak silná? Ale víme, že není. I když je neustále vhazována do minulosti (což do určité míry chce – neumí a nedokáže se posunout dál). Její tělo a duše se rozkládá. Jen přežívá.

Ani od druhé poloviny jsem se nemohla odtrhnout. Už jsem věděla, kdo a proč, ale naskytla se řada dalších otázek. Odpovědi se postupně dostavovaly a nebyly příjemné.

Je to bolestná kniha. Jak… jak mohli?! Byla ještě dítě, pak se mnoho let snažila žít normálně, aby udržela chod rodiny, a nakonec z ní právě rodina udělá doslova magora? Je to neakceptovatelné, zarážející, odporné. Stejnou vinu nese jak ten, kdo toto všechno zapříčinil, tak i ti ostatní.

Houbařku současné české autorky Viktorie Hanišové mohu jen doporučit. Námět je temný, a tudíž čtenářsky přitažlivý. Styl je vynikající, kapitoly střídají současnost a minulost, což rovněž podněcovalo můj zájem dozvědět se více, obě roviny jsou neméně poutavé.

Autor: Radka

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Houbařka

4.8 6
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.