Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Nouzové osvětlení

archiv revue
Kniha Nouzové osvětlení od autora světoznámého bestselleru Anglický pacient, za kterou mimo jiné získal cenu Golden Booker, je dle mého názoru novým adeptem na mnohá ocenění.

V příběhu se přenášíme do poválečného Londýna. Čtrnáctiletý Nathaniel a šestnáctiletá Rachel se musí vyrovnat s faktem, že je jejich rodiče na rok opouštějí. Alespoň tvrdí, že to bude na rok. Otec toto rozhodnutí ospravedlňuje tím, že byl povýšen a musí tak odjet s maminkou do Singapuru. Děti nastupují do nových internátních škol, tedy nemůžou jet s nimi. O dospívající děti se bude po celou dobu starat rodinný přítel, tajemný a tichý, avšak respekt budící Mol. Dle zvěstí se Mol pohyboval ve zločineckých kruzích, což ovšem v poválečné době nebyla až taková zvláštnost. Člověk se činil, jak mohl, aby přežil.

Jsme svědky výpovědi dětí v tom nejzranitelnějším věku o vyrůstání bez milovaných rodičů, v područí cizích lidí. Trpí pocitem „ochuzení“. Matka se později vrací. Její návrat však rozpoutal doslova peklo – rodina se ještě více roztříštila. Pouto k dceři Rachel je navždy ztraceno, Nathaniel se přece jen pokouší matce porozumět.

Až v pokročilém věku, když pracuje v archívu ministerstva zahraničí, kde má na starosti posuzování spisů o událostech týkajících se válečných a poválečných let, se dovídá o hrdinských činech své matky Rose a Mola, kterých se tito dva odvážili během války. Dozví se rovněž důvod, proč matka musela odjet a své milované děti opustit. Svou „nenávist“ vůči rodičům musel přehodnotit! Navíc zjišťuje, že ač Velká válka skončila, válečné akce a násilí i po příměří stále pokračují, nicméně bez vědomí veřejnosti. Špinavá hra Spojenců, ničení kompromitujících fasciklů. To je holt politika!

Někdy je prostě lepší po pravdě nepátrat a zanechat otázky nezodpovězené. Avšak lidská zvědavost je mocná a odpovědi nás mohou zasáhnout hlouběji, než jsme si byli ochotni připustit…

Knihu Nouzové osvětlení vnímám jako vzdání pocty obyčejným lidem za jejich neobyčejnou odvahu a nasazení pro svou vlast i za cenu ztráty nejvyšší – ne vlastního života, ale života svých dětí…

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Nouzové osvětlení

0.0 0
298 244
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.