Recenze: Ptačí způsoby

archiv revue
„Máš ptačí mozeček!“ Tuto frázi často slýcháme jako urážku, ale jen člověk uvědomělý ví, že není důvod k zasmušilosti.

Ptačí myšlení je totiž naprosto ojedinělé. Ač v mnoha směrech stále tajemné a neznámé, tak i přesto už toho dokázali odborníci dosti vypozorovat. Můžeme s klidným svědomím odhodit naše mylné předsudky, domněnky a zcestné názory o ptačí jednoduchosti. Ptáci jsou mimořádným zvířecím druhem, který je schopen kooperace, používá řeč i nástroje, buduje složité stavby, chápe, manipuluje, a dokonce dokáže ošálit jiné živočichy, pokud se cítí být ohrožen. Není mu cizí ani uvědomovat si mysl druhých a nechybí mu chuť si hrát.

Autorkou této nádherné publikace je americká spisovatelka Jennifer Ackerman, která se přírodě a jejímu vědeckému bádání věnuje přes tři desetiletí.

Knihou pojatou jako jakousi oslavu rozmanitosti ptačího života a chování chce laické veřejnosti představit tzv. „ptákovitost“, tedy způsoby ptačí existence – jak ptáci žijí, jak spolu komunikují, kde shání potravu a jiné zásadní otázky, které si dennodenně pokládáme, když nasloucháme jejich nádhernému zpěvu. Autorka rovněž tímto rozsáhlým dílem nabádá na potřebu řešit problémy spjaté s klimatickou změnou a rušením biotopů, s nímž je spojeno vymírání určitých druhů živočichů.

Kniha Ptačí způsoby je rozdělena do pěti sekcí, kdy každá se zaměřuje na rozličné oblasti ptačího života, a to jsou: řeč, práce, hra, láska a rodičovství. Autorka věnovala tvorbě této pozoruhodné knihy téměř tři roky. Sešla se s neuvěřitelným počtem odborníků, kteří svůj výzkum zaměřují právě na pozorování ptáků jak v terénu, tak i laboratořích.

Existuje rozmanitá škála ptačích druhů s odlišným vzhledem i životním stylem. Každý takový druh, a vlastně každý jednotlivý pták, má svou individuální osobnost. Používá různé projevy chování a kulturní zvyklosti a ty dokáže sdílet pomocí sociálního učení. To je pro mne naprosto neuvěřitelné zjištění! Kapitoly jsou rozebrány do těch nejmenších detailů, avšak stále zůstávají srozumitelné pro člověka „nezasvěceného“. Tím je kniha velice sympatická. Nemusíte se bát dlouhých akademických rozborů, kterým by rozuměl pouze studovaný biolog. Dozvíte se nespočet poutavých faktů, která vám doslova vyrazí dech.

Na naší planetě existuje více než 10 tisíc různých ptačích druhů, a právě lidé, kteří si všímají jejich často neobyčejných projevů chování, nám mohou nejvíce prozradit o nejrůznějších podivuhodnostech a záhadách ptačího světa.

Moc se mi líbí tvrzení o lidské nadřazenosti: „Nejsme tak jedineční, jak jsme si dříve mysleli. Možná jsme ale jediní, kdo vynalézá důvody své výjimečnosti.“ (citace z knihy, str. 33).

V závěru na čtenáře čeká pestrý rejstřík použité literatury. Kniha je doporučována i Českou společností ornitologickou. 

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Ptačí způsoby

0.0 0
498 408
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více