Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Umění smrti

archiv revue
Umění má mnoho podob. Některé exponáty jsou opravdu výstřední. Tenhle umělec ale zašel mnohem dál. V ulicích vystavuje vitríny s mrtvými těly a nijak se netají tím, že jeho sbírka se bude úspěšně rozrůstat.

David Fennel se narodil v Severním Irsku a vyrostl v poslední nábožensky smíšené dělnické čtvrti v západním Belfastu. V roce 1985 se přestěhoval do Londýna s vizí, že se z něj stane spisovatel. Aby vydělal peníze, střídal různé brigády a ve volném čase pracoval na prvním románu. Nijak se netajil, že jeho největší inspirací je mistr hororu S. King. V roce 2017 vydal thriller „Sleeper“, díky kterému prorazil ve světě napínavé literatury. Následoval druhý díl a bylo jasné, že Fennel má před sebou coby spisovatel slušnou kariéru.

Thriller Umění smrti vyšel v nakladatelství Vendeta a vy v něm najdete všechno, co od tohoto žánru očekáváte. Máme tady výstřední vyšetřovatelku, hodně perverzního vraha a příběh, v němž není nouze o akci stejně jako o výslechy podezřelých. Všechno začíná ve chvíli, kdy tajemný umělec zanechá na náměstí tři skleněné vitríny s morbidními uměleckými díly. Jde o zavražděná těla místních bezdomovců, která veřejnost zprvu považuje za umění věrně napodobující realitu. Inspektorka Grace Archerová si uvědomí, že jednoho muže zná, a tak se rozbíhá pátrání.

Vrah slíbil, že další díla budou následovat, a v tomhle ohledu není žádný troškař. Vybírá si bez ohledu na věk, pohlaví i rasu a neuniknou mu ani malé děti. Archerová se svým týmem sleduje stopy, které vrah zanechává v terénu a na sociálních sítích, ale my čtenáři máme výhodu v tom, že můžeme zblízka sledovat vrahovo počínání a nezůstanou nám utajeny jeho myšlenky a pohnutky. Umění smrti připomíná americké thrillery založené na pátrání po perverzním zabijákovi. Tenhle se považuje za umělce a zlatým hřebem jeho výstavy se má stát Grace Archerová.

Co se týče hlavní vyšetřovatelky, její duchovní otec využil všechno, co v podobném typu literatury funguje. Archerová je odmalička outsider. Pocházela z podivného prostředí, její rodiče se na ní dost podepsali, a aby toho nebylo málo, v dětství ji unesl muž, který ji nehodlal nechat naživu. Archerová se díky své divoké povaze zachránila, ale nikdy se už nezbavila přídomku „divná“. Navíc je smíšeného původu. V její rodině jsou různé rasy, různá náboženství a různé zvyky. Předpokládám, že David Fennel se díky ní vypořádal se stíny z vlastní minulosti.

Archerová je schopná, ambiciózní a její okolí ji rozhodně nepovažuje za sympaťačku. V Londýně má mocné nepřátele, leccos se šeptá o jejím bývalém milenci, a jak zjistíme, neklape jí to ani v současném vztahu. Umění smrti je moderně pojatý příběh, který by mohl šokovat konzervativní čtenáře. Jako příklad uvedu policistku, která byla původně policistou. Archerová se baví rozpaky kolegů a nejspíš by se bavila i rozpaky, které kniha vyvolá ve vás. Něco je tu hodně přes čáru a mnohokrát si řeknete, že tohle si mohl autor odpustit. Velkou roli tu mají sociální sítě, které David Fennel vnímá jako hrozbu. Máte-li rádi hodně drsné příběhy, pak si Umění smrti nenechte ujít.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Umění smrti

5.0 1
od 359
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –