V Domě knihy se uskutečnila beseda a autogramiáda ilustrátorky a spisovatelky Renáty Fučíkové u příležitosti květnového 700. výročí narození českého krále a císaře římského, jednoho z nejvýznamnějších panovníků v historii naší vlasti Karla IV. Nakladatelství Práh vydalo autorčin titul Karel IV.
Doba panování Karla IV. je právem považovaná za zlatý věk českých dějin. Jaký ale doopravdy byl český král a římský císař, co všechno vykonal? Odpověď vám dá kniha plná ilustrací stejně delikátních, jaké známe z iluminovaných rukopisů vrcholného středověku. Dozvíte se, že Karel IV. byl nejen stavitelem mostů, hradů a měst. Velkou část svého života prožil na cestách mezi významnými městy tehdejší Evropy, jako byla Paříž, Milano, Benátky, Avignon, Řím, Florencie, Cáchy, Norimberk. Byl diplomatem a urovnával spory mezi panovníky, ale zároveň byl i válečníkem. Velký odkaz zanechal Karel IV. v oblasti vědění, literatury a zákona. Sepsal legendy o životě nejstarších Přemyslovců, podílel se na vzniku kronik, sestavil nový zákoník, uprostřed Evropy založil univerzitu. Ilustrovaná kniha o Karlu IV. nabízí ucelený, ale přesto stručný a srozumitelný pohled na osobnost našeho největšího panovníka.
Renáta Fučíková se narodila v roce 1964 v Praze. Zde také vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, ateliér ilustrace a užité grafiky. V oboru dětské ilustrace dosáhla řady prestižních ocenění. Zlatá stuha: Pohádky bratří Grimmů (1994), Pohádky Oskara Wildea (1995), Vyprávění ze Starého zákona (1996), Evropské pohádky (2004), Karel IV. (2005). Za Vyprávění ze Starého zákona byla zapsána na Čestnou listinu IBBY (Dillí – 1998), o rok později získal tento titul první cenu na Bienále ilustrací v Teheránu (1999).
Historie ve vašich knihách vyprávěná, není přednášená, jak to bývá ve škole. Měla jste jasný koncept, jak tu historii uchopit?
Vznikalo to průběžně a intuitivně. Mám syna, kterému je téměř 20 let, ale po celou dobu jsem sledovala, co děti zajímá a co je baví. Pokoušela jsem se vyprávět obrazem a pak jsem začala ty knihy i sepisovat.
Hledáte inspiraci i v dílech, která vnikala v době, o které píšete?
Samozřejmě, snažila jsem se číst i rukopisy dané doby. Někdy sahám i takto hluboko.
Musíte také studovat oblečení, obuv, účesy? Nebo už to máte za tu dobu zažité?
Oblečení nestuduji vůbec, protože to byla vždy má vášeň. Jedna z mých oblíbených knih byly Dějiny módy. Ale například budovy či stavby tak moc neznám, tak je dohledávám.
Jak postupujete u osob, u kterých nevíte nic o jejich vzhledu?
To je výborná otázka. Když mám zpodobnit osobu, která nemá dochovaný portrét, tak si vždy pomáhám tím, jak ta osoba působí a koho mi připomíná z mého okolí. Například u Komenského není dochovaná podobizna z mladého věku. Zde jsem našla člověka, který vypadá jako padesátiletý Komenský, půjčil mi fotografie z mládí a podobu jsem zrekonstruovala.
Vy jste se naučila číst velice brzy. Pamatujete si na své první oblíbené knihy?
Já jsem se stala čtenářkou, když mi byly 3 roky. Bylo to asi tak, že jsem měla ráda knihu s verši a ilustracemi, které jsem se učila zpaměti. Postupně jsem si asi odvodila, co je co. Maminka mi koupila ve čtyřech letech Staré Řecké báje a pověsti.
Vaší hlavní doménou je literatura pro mládež. Jaký je v tom důvod?
Já bych řekla, že u nás se nevydávají knihy pro dospělé, které by byly bohatě ilustrované. Já se držím kréda, že chci dělat knihy pro celou rodinu.
Máte nějaké testovací čtenáře, než kniha vyjde do světa?
Mám syna, i když toho už toho už to moc nebaví poslouchat. Pak jezdím po republice do knihoven a do škol, kde knihy předčítám.
Máte nějaké činnosti, které vás inspirují, když vám dojdou nápady?
Já to mám spíše naopak, nápady mi nedocházejí. Nejvíce inspirace mi přichází pod tekoucí vodou, ve sprše.
Kromě ilustrací a psaní knih máte na svém kontě také 10 známek. Jak to vlastně vzniká?
Je to složité, dělá se to s velkým předstihem. Známková komise připraví téma a vyberou výtvarníka, který udělá návrh. Ten dostane rytec a známka se vyrobí.