Co jste pro čtenáře připravil v knize Poctivost a kreativita?
Myslím, že nejlépe to vystihuje podtitulek Kapitoly z buranské sociologie. V první kapitole říkám, že buran je někdo, kdo se ptá i na takové věci, které jsou vyloženě nevhodné, a také někdo, kdo akceptuje takové odpovědi. Kniha obsahuje sociologické teorie a váže se jednak na každodenní život a jednak na to, o čem lidé přemýšlí, je nesprávné se na ně ptát, ale přitom by zasluhovaly vysvětlení.
Je něco, co všechny texty, které se v knize objevují, spojuje?
To společné téma je rozdělení současné společnosti na úzkou elitu a normální lidi. V dějinách vždy byl ve společnosti někdo nahoře, někdo dole, ale mám za to, že žijeme v době, kdy to nabralo patologický rozměr a je zapotřebí to řešit.
V knize píšete o sebevědomí nižších vrstev, že s ním je něco v nepořádku… Máte nějaký nápad, jak to ozdravit, aniž by došlo k nějakému rozvratu, výbuchu?
Není zapotřebí agresivního výbuchu. Teorie konfliktu říká, že když se to bude odkládat a lidé si neuvědomí své zájmy, tak jednou by to mohlo vybuchnout násilně. Takže čím dříve se to vyřeší normální diskuzí, tím je nižší riziko, že to dostane násilnou podobu. Myslím si, že by mohlo pomoct, když o těch věcech budou lidé přemýšlet a uvědomovat si, jaký je jejich zájem, který vyplývá z toho, že jsou členy nějaké společnosti.
Jaké jsou vaše plány?
Mám rozepsanou knihu, která by měla být druhým dílem Prolomení hradeb a měla by se zabývat generačním konfliktem a vysvětlovat to, proč se mileniálové a mladší tolik liší od nás starších. A také samozřejmě, jak s nimi komunikovat, jestli je možné znovu sjednotit společnost, abychom byli jedním celkem a ne něčím hluboce rozděleným.
Besedu moderovala: Sandra Procházková