Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Bez šance na přežití, ale spolu. Přečtěte si další neuvěřitelný příběh o holocaustu

archiv revue
Oceňovaný bestseller Jeremyho Dronfielda Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi vznikl podle skutečných událostí odehrávajících se v době války. Kniha vypráví o víře v sílu rodinného pouta a v českém překladu ji vydává nakladatelství JOTA.

Začátek knihy vás přenese do prostředí Vídně před 80 lety, do židovské rodiny Gustava Kleinmanna. Šikovný čalouník se musí každý den pořádně otáčet, ale je schopný zajistit své rodině pohodlí a spokojenost. Pozoruje ale, že se nad městem začala stahovat mračna nacismu a násilí v ulicích se stále stupňuje. Rakousko po připojení k Německu začalo své židovské obyvatele hromadně zatýkat, odtrhávat od rodin a posílat je na místa, odkud už není návratu. Než však stačí Gustav cokoliv zajistit a připravit se, bouchá běsnící gestapo i na jeho dveře.


S tímto nelehkým údělem je poslán v doprovodu svého syna Fritze do transportu do koncentračního tábora Buchenwald. Práce na stavbě lágru, jež je tam čeká, způsobuje totální fyzické vyčerpání, takže mnozí z jejich okolí nepřežijí. To je ovšem pouhý začátek dlouhého utrpení, kterým si projdou. Cílem téhle cesty je totiž podle plánů SS Osvětim, tábor smrti, kde mají být všichni židovští vězni vyhlazeni…


Zatni zuby

Spisovatel Jeremy Dronfield poskládal dohromady střípky mozaiky deníkových zápisků, které si Gustav potají vedl, historických dokumentů i vyprávění přeživších. Vytvořil tak plastický obraz toho, co se tehdy odehrálo, přestože se některé situace zdají z pohledu dnešní doby neuvěřitelné. Jak sám autor říká, příběh vyprávěný v knize je skutečný a historicky podložený, ale bylo by mnohem lepší, kdyby se vůbec nestal. Jenže společnost se může ze svých chyb poučit až tehdy, dojde-li k bezpráví a bolestným ztrátám.

Navzdory děsivému tématu je kniha plná naděje. Vězni si navzájem dodávají odvahu, funguje mezi nimi pevná pospolitost. Gustav má obrovskou vůli přežít a každodenně ji posiluje modlitbou: „Nezoufej. Zatni zuby – vrazi z SS tě nesmí porazit.“  Ať se děje cokoliv, dokáže se postavit i tomu největšímu zlu.

Životní příběh Gustava Kleinmanna a jeho syna je zcela unikátní tím, že dva rodinní příslušníci zůstali spolu od začátku do konce války, v pěti koncentračních táborech, a oba přežili všechny kruté nástrahy, které jim bránily v návratu domů. Pokud se chcete dozvědět více, začtěte se do napínavé knihy Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi.

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.