Biografie české fotbalové legendy

archiv revue
Určitým okamžikům se nikdy nepodaří uprchnout z paměti sportovního světa. Jsou to ty chvíle, které se zapsaly do historie a staly se nedílnou součástí našeho sportovního odkazu. A jedním takovým oslnivým momentem je i světoznámá Panenkova penalta z roku 1976 v Bělehradě. Letos, kdy se česká fotbalová legenda chystá oslavit své 75. narozeniny, přichází autoři Václav Tichý a Zdeněk Pavlis s knihou Panenka, která má ukázat ze života fotbalisty mnohem víc než jen okamžiky slávy na trávníku.


Byla to tenkrát rozhodující chvíle finálového utkání mistrovství Evropy roku 1976 v Bělehradě mezi Československem a Západním Německem. Zápas po remíze 2:2 dospěl až do penaltového rozstřelu, kde se míče chopil tehdy nijak výrazný Antonín Panenka. Postavil si míč k penaltovému kopu. Rozběhl se a opravdu lehounce vykopl přímo doprostřed branky. Takhle riskantní rozhodnutí nečekal nikdo, včetně Seppa Maiera, hvězdného brankáře německého týmu, který se v rychlosti instinktivně vrhl k tyči branky a jednoduše kopnutý míč nechytil. Antonín Panenka tímto nejslavnějším kopem své kariéry rozhodl o vítězství Československa a zapsal se mezi největší legendy světového fotbalu. Vršovický dloubák, jak se tomuto druhu kopu do branky přezdívá, začal být od této chvíle ve světě známý především pod přezdívkou „panenka“ a zopakovaly si ho i legendy jako Lionel Messi nebo Zlatan Ibrahimovič.
 

Zpověď fotbalového mistra Evropy

Autoři knihy PhDr. Václav Tichý a PhDr. Zdeněk Pavlis jsou renomovaní sportovní novináři a fotbaloví odborníci. S dlouholetými zkušenostmi ve světě sportovní publicistiky a žurnalistiky přinášejí čtenářům nejen detailní a kvalitní práci, ale také hloubku osobní zpovědi Panenky i jeho přátel a souputníků ze světa fotbalu. Uvádějí tak na trh jedinečnou a také jedinou autorizovanou knihu vzpomínek a rozhovorů. Součástí knihy je kromě obsáhlých rozhovorů s Antonínem Panenkou na různá témata (Bělehrad, Rapid Vídeň, reprezentace…) také detailně zpracovaná statistika jeho startů a gólů. Spolu s tím se autoři rozhodli představit i řadu záběrů ze soukromých archivů a další dosud nepublikované snímky Antonína Panenky, jak ho neznáte.

 

Antonín Panenka mezi přáteli

Jednou z nejočekávanějších částí knihy Panenka jsou rozsáhlé zpovědi Panenkových spoluhráčů jako Karol Dobiaš, Ivo Viktor či Ladislav Vízek, i kamarádů a obdivovatelů, od Vladimíra Šmicera po Petra Čecha nebo fotbalového nadšence Karla Šípa. Ti všichni v knize vzpomínají na zážitky s jednou z naších největších fotbalových hvězd, která se nepochybně zapsala do srdcí nejen svých početných fanoušků.
 

Text: Vendula Urbišová

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Panenka

4.9 35
599 491
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více