Vlk pes člověk – nyní se slevou 50 %

Druhou nohou v hrobě jakousi mužskou odpovědí na Bočkovu Aristokratku

archiv revue
Historická detektivka? Parodie? Humoristický román o jednom patlalovi, který je donucený hrát si na detektiva? O časech minulých se dá psát třeskutě vážně, anebo naopak s vtipem a nadsázkou, což je případ této knihy. Druhou nohou v hrobě je hozená rukavice všem eposům s heroickými hrdiny. Kniha je jiskřivá, ironická a nad očekávání čtivá.
Historická detektivka? Parodie? Humoristický román o jednom patlalovi, který je donucený hrát si na detektiva? O časech minulých se dá psát třeskutě vážně, anebo naopak s vtipem a nadsázkou, což je případ této knihy. Druhou nohou v hrobě je hozená rukavice všem eposům s heroickými hrdiny. Kniha je jiskřivá, ironická a nad očekávání čtivá.

Přestože není David Nedoma (1973) žádným zelenáčem, jeho román Druhou nohou v hrobě můžeme považovat za literární debut. Autor napsal a publikoval řadu povídek a v minulém roce mu vyšla e-kniha „Tohle vás zabije!“, ale aktuální novinka z nakladatelství Moba je jeho první vázaná kniha na trhu. Nebudu vás napínat, proto rovnou řeknu, že Nedoma vtrhl do světa literatury s plnou parádou. Jeho kniha je úplně jiná, než byste čekali. Je potrhlá, chytrá a neuvěřitelně vtipná. Hlášky hlavního hrdiny jsou pubertální tak, až jsou leckdy na hraně dobrého vkusu, ale o to víc se bavíte.

Pokud si potrpíte na přirovnání, pak je Druhou nohou v hrobě jakousi mužskou odpovědí na Bočkovu Aristokratku. Nedoma používá první osobu, a i když kvůli němu doufám, že hlavní hrdina není jeho alter ego, z příběhu na vás dýchne opravdovost a úžasná člověčina. „Druhou nohou v hrobě“ se stane vaším parťákem a zaručeným zlepšovačem nálady. Z toho, co jsem dosud řekla, vyplývá, že tenhle příběh nemá za úkol věrně popsat historické události. Jeho smyslem je pobavit vás, a proto Nedoma pojal historii po svém, dost svérázném způsobu.

Svého hrdinu umístil do minulosti, přihodil pár skutečných osobností, které tu ovšem dostaly pěkně na frak, a aniž by se zdržoval nějakými přednáškami z dějepisu, nechal svého Bočka, aby předvedl, co umí (přesněji řečeno, neumí). Historie zde tvoří pouhou kulisu a všechny postavy jednají a mluví moderně, takže nebudete mít problém se s nimi ztotožnit. Historici by se možná chytali za hlavu, ale čtenář se baví a to je nejdůležitější. Žánrově jde o detektivku, ale mám pocit, že rozplétání zápletek tu není prvořadé.

Pokud jste milovníci žánru (obzvláště pak americké drsné školy), možná vás pár věcí napadne. Tušila jsem, kdo je hlavním padouchem, ale bylo mi to jedno. Nedoma vás přinutí číst dál, i kdybyste náhodou vyřešili všechny jeho záhady. Nejenže píše jako zkušený autor, jeho příběh je břitkou satirou na spoustu nešvarů tehdejší (a paradoxně) i dnešní doby. Boček je antihrdina, kterému se nějak přihodí, že musí převzít panství svého otce a se dvěma společníky vyráží do světa hledat svého staršího bratra. On sám by raději zůstal v klášteře, kde (jak sám říká) rozhodně nežil jako mnich. Ale co naplat, čest je čest a jeho otec trvá na tom, aby se vzmužil.

Jeho dva společníci jsou děsní týpci a v knize není nouze o absurdně komické situace. Boček se proti své vůli stává detektivem, a i když je ve svých dedukcích mimo, okolnosti tomu chtějí, že i navzdory svému pátrání sem tam něco vyřeší. V příběhu se vraždí a intrikuje a „Druhou nohou v hrobě“ má všechny náležitosti detektivky. Boček si užívá života a vy si budete užívat jeho vyprávění. Na to, že je kniha románová prvotina, pak vau! Spojit promyšlené detektivní zápletky s humorem se totiž nepovede každému.

Autor: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Druhou nohou v hrobě
Čeština

Druhou nohou v hrobě

0.0 0
99 81
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Židovští podnikatelé zanechali v českých zemích nesmazatelnou stopu. O jejich vlivu, vizích, inovacích i o jejich krutém konci, jsme si povídali s autorem knihy Podnikání pod Davidovou hvězdou Pavlem Kosatíkem.
Básnířka Kateřina Pokorná, známá především pod pseudonymem Svojost, je novou vycházející hvězdou na poli české poezie. Svou osobitou tvorbou, kterou sdílí prostřednictvím videí na Instragramu, oslovila tisíce lidí. V rozhovoru jsme si povídali nejen o její sbírce Millennials, ale také o „svojosti“ a jejím tvůrčím světě.
„Bůh odpouští i těm nejhorším. Stačí se pomodlit.“ – citace z knihy, str. 114 –