Hana Hindráková v Domě knihy představila román Lovci lebek

archiv revue
V rámci zářijového programu Domu knihy KNIHCENTRUM.cz se konala beseda a autogramiáda spisovatelky Hany Hindrákové.
V rámci zářijového programu Domu knihy KNIHCENTRUM.cz se konala  beseda a autogramiáda spisovatelky Hany Hindrákové.

Hana Hindráková je autorkou čtyř románů z afrického prostředí. Exotické prostředí navštívila několikrát v rámci realizace projektů rozvojové spolupráce a pětkrát se dostala do africké Keni. Letos jí vyšla nová kniha Lovci lebek, která se neodehrává klasicky ve vzdálených světadílech, ale v Plzni.

V knize můžete sledovat příběh policisty Jaroslava Jelínka, který dostane práci u české speciální jednotky Oddělení cíleného pátrání neboli Lovců lebek. Ačkoliv Jaroslav konečně dostal nabídku práce u speciální jednotky lovců lebek, má ke spokojenosti daleko. Za posledních deset let temnila Jaroslavův mozek jediná myšlenka. Myšlenka na pomstu. Tehdy boss ukrajinské mafie zastřelil jeho kolegu Lukyho, po kterém zůstala těhotná žena. Život mu komplikují nevyřešené dluhy z pokeru, sílící tlak vymahačů a postupný rozpad rodiny. I pracovní úspěchy střídají neúspěchy. Ukrajinská mafie posílá do Čech nebezpečného nájemného vraha, aby zlikvidoval nepohodlné svědky, po nichž pátrá také Jaroslavova jednotka.

Hana Hindráková pochází z Trutnova a kromě knih miluje cestování. V rámci realizace projektů rozvojové spolupráce se pětkrát dostala do africké Keni. Navštívila také Maroko, Kapverdy, Nový Zéland, Nepál, Chile, Argentinu, Portoriko a další země. Hana je autorkou čtyř románů z afrického prostředí: Děti nikoho, Karibu Keňa, Dobrovolnice, Očarovaná. Nyní pracuje na románu Smrtící byznys, který se bude odehrávat v Ugandě. Více najdete na jejích webových stránkách: www.hindrakova.cz.


Dnes si o Africe příliš povídat nebudeme. Dnes je před námi vaše kniha Lovci lebek, kterou jste psala se spoluautorem a je to poprvé, kdy nemá vaše kniha spojitost s Afrikou. Jak tedy vznikl nápad vydat se do těchto jiných vod?

S tímto nápadem mě oslovil policista Jiří Johánek. Hodně jsem váhala a říkala jsem si, jestli vůbec dokážu něco takového napsat. Nakonec jsem se do toho tedy pustila a doufám, že to i vyšlo.

Jak probíhala spolupráce s Jiřím Johánkem? A jak to vidíte do budoucna?

Já musím říct, že spolupráce byla celkem náročná. Byla to zajímavá zkušenost, jsem ráda, že jsem to zkusila, ale další knihu budu psát určitě sama.

Scházeli jste se i osobně?

Většinou jsme komunikovali přes maily nebo po telefonu a občas jsme se i sešli. Pan Johánek bydlel asi 150 kilometrů daleko.

U nás jste známa především jako autorka, která zasazovala své knihy do Afriky. Jak vůbec vznikl tento Váš vztah k Africe?
Do Afriky jsem poprvé vyjela v roce 2005 jako dobrovolník jedné neziskové organizace. Od té doby jsem se tam dostala pětkrát, bylo to do Keni. Naposledy jsem tam byla před dvěma lety.

Doporučila byste Afriku jako turistickou destinaci?
Určitě. Afrika je nádherná, ale bohužel je tam v posledních letech problém s bezpečností.

Jste stále ve spojení s Afrikou a některé projekty stále běží?

Projekty běží, ale činnost české organizace jsme se rozhodli ukončit ke konci minulého roku. Došla jsem k tomu, že to není úplně ta správná cesta.

Komu nebo čemu věnujete svůj volný čas?
V podstatě synovi, jelikož jsem na mateřské. A nyní jsem se začala okrajově věnovat standardnímu tanci.

Psalo se lépe před mateřskou nebo nyní?
Rozhodně před mateřskou. To jsem byla vyspaná a člověku fungoval mozek, takže se i lépe psalo.

Máte při psaní nějaké rituály?

Pověrčivá nejsem, stačí mi, když mám počítač a klid. V zimě si rozsvítím svíčku při psaní.

Máte nějaké literární vzory?

Určitě Jamese Rollinse, Dana Browna a Barbaru Woodovou. Teď ještě nově Vladimíra Nabokova.

Besedu moderovala Sandra Procházková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Lovci lebek
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vyberte si z našich novinek a užijte si salvy smíchu při jejich hraní.
Kniha Japonské mýty – hrdinové, bohové, démoni a legendy od autorky Melanie Clegg představuje komplexní pohled na mytologický svět Japonska. V knize poznáme nejen známé příběhy o božstvech a hrdinech, méně známé legendy, ale také se dozvíme i něco o historii Japonska a to, jak mýty ovlivňují kulturu dodnes.
Příběh, který pohladí na duši. Nejkrásnější sen z tvorby známé německé spisovatelky Margit Steinborn, která je autorkou dojemných románů Nové nebe a Nová naděje, vychází v produkci nakladatelství Moba.