BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Jak v domácnosti pomoct planetě

archiv revue
Naše planeta dnes slaví svůj svátek. Staráme se o ni šetrně a s rozumem? 🌍

Někteří k ekologii a věcem, které se k ní vážou, přistupují kladně a se zájmem. Jiní tuto problematiku zcela přecházejí a neberou v potaz, že mnohé lidské chování má na planetu špatný dopad. V tomto ohledu se stále máme co učit. Přichystali jsme pro vás pár tipů, kde zjistit více o tom, proč je změna tak potřebná, a jak naší planetě odlehčit.  

 

O UDRŽITELNÉM ŽIVOTNÍM STYLU OBECNĚ

Samotný název i obálka knihy Jak žít ekologicky? nabízí mnoho otázek, na které bychom měli po přečtení knihy snadněji najít odpovědi. Vyšla koncem roku 2020, tudíž bere v potaz i dění kolem COVID-19. Autorka v krátkosti připomíná devět bodů klimatických změn – globální oteplování, odlesňování, vodní hospodářství, znečištění, odpad, biodiverzitu, okyselování oceánů, eroze půdy, ubývající zdroje surovin. Nevynechává předpoklad, jenž nad námi visí – zbývá necelých 10 let změnit životní styl lidí natolik, aby nedošlo k nenávratnému zničení přírody. V dalších kapitolách jednotlivě rozebírá, jak můžeme v různých oblastech našeho života žít lépe vzhledem k planetě – změny mohou nastat v kuchyni, při koupi potravin, při nakupování obecně, na zahradě, při sexu, při cestování atd. Texty jsou prokládány grafy a různými ilustracemi, poskytují zajímavé informace, které si díky tomu lépe zapamatujeme.

 


K udržitelnému životu a šetření zdrojů nás chce přimět autorka knihy Jde to i bez plastu, která předkládá tipy pro každodenní využití. Autorka sestavila třicetidenní výzvu, můžeme ji ale zvládnout v libovolném časovém rozmezí. Hlavní je začít. A s touto publikací už budete vědět, jak na to. Než se ale dopracujeme k samotné výzvě, čeká nás mnoho kapitol o tom, jak nakupovat bez plastů, jak bez nich uklízet, bydlet, zahradničit, na co si dávat pozor při pořizování oblečení, jak se zařídit na výletech a dovolených a co s sebou přibalit. Třídění plastů je sice fajn, ale ani to už nestačí. 

 


ZAMĚŘENO NA JÍDLO A VAŘENÍ

Jídlo je nedílnou součástí života. Jen těžko bychom ho z něj vyřadili. Jde ale o to, jak k němu, jeho pořizování a spotřebovávání budeme přistupovat. Není tajemstvím, že obrovské procento jídla, které lidé nestačí zpracovat, končí v kontejnerech. Tohle může změnit každý z nás. Podpoří nás v tom i Konec plýtvání jídlem – kniha, která je nabitá nápady, tipy a recepty. Dozvíme se, jak správně potraviny skladovat, jaké jsou metody uchovávání, jak předcházet plýtvání, jak zužitkovat vše, co jíst a co už ne. Text je proložen mnoha fotografiemi. Vzadu nalezneme i sezónní kalendář.

 

Recepty se zeleninou beze zbytků nám předloží autorka pocházející z Asie, nyní žijící v Americe. Nejdříve nás seznámí s tím, co ji ovlivnilo a přimělo napsat tuto vymykající se kuchařku. Představí nám ingredience, které mívá vždy po ruce, a pak už se můžeme směle pustit do vaření, při němž využijeme každý kousek potraviny. Překvapí nás tím, co vše můžeme chutně upravit. Nevynecháme listy, a to třeba ani rajčatové, ugrilujeme si jarní cibulku nebo si užijeme sametovou chuť cuketových květů. Jak napovídá původ kuchařky, jedná se o exotičtější recepty, ovšem plné inspirace.

 

 


DOMÁCÍ DROGERIE JEDNODUŠE A LEVNĚ

Nakladatelství Kazda má spoustu prima knížek, které s ekologickou tematikou souvisejí. Dneska se zaměříme na běžně dostupné suroviny, se kterými doma vykouzlíme mnohem víc, než si dokážeme představit. Ocet a jedlá soda byli skvělými pomocníky už za dob našich pra/babiček. Jenže s čím dál většími vymoženostmi se na ně pozapomnělo. Dopředu se dostala různá chemie, která škodí jak našemu tělu, tak přírodě. Přitom ve spíži ukrýváme ingredience, které pomohou v mnoha ohledech – při úklidu, výrobě kosmetiky, při zahradničení, zdravotních problémech a nespočtu jiných dennodenních záležitostí. V příručce věnované dobře známé tekutině – Octu – se dočkáme i návodu, jak si ocet sami vyrobit. To je další velká výhoda. O tom, nakolik je Jedlá soda univerzálním prostředkem se dozvíme ve stejnojmenné publikaci. Má skvělé účinky. Někteří ji možná používáme při pálení žáhy. Sáhnout po ní ale můžeme i v případě zánětu močového měchýře, při zmírnění alergií, při léčbě oparů anebo v jiných případech. Další věcí, která je na octu a jedlé sodě bezvadná, je, že jsou eko po všech stránkách – ekologické i ekonomické. Ani zdaleka nezruinují naši peněženku a dlouho vydrží. Obě příručky jsou tematicky rozděleny do kapitol – např. Zdraví, Stravování, Péče o tělo, Úklid, Praní, Dům a zahrada. Že je využití těchto surovin široké, dosvědčuje i to, že obě knihy čítají téměř dvě stě stran.


Nevynechejte ani včerejší článek Zajímá vás osud naší planety?, kde na vás čeká mnoho odkazů na pozoruhodné knihy. 


👉 Další tituly zabývající se touto tematikou hledejte tady. 👈


-mar-

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Lepší život bez plastů
Čeština

Lepší život bez plastů

5.0 1
129 106
IHNED odesíláme
Čeština

Život podle Zero Waste za třicet dní

0.0 0
248 203
POSLEDNÍ KUSY
Čeština

Bez obalu

0.0 0
99
IHNED odesíláme
Čeština

Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii

5.0 2
399 199
POSLEDNÍ KUSY
Čeština

Domácnost bez odpadu

0.0 0
399
IHNED odesíláme
Čeština

Eco-friendly domov

0.0 0
299 254
Vyprodáno
Čeština

Do p*dele s plasty

0.0 0
198 39
Vyprodáno
Čeština

Kuchyňská zahrádka bez odpadu

0.0 0
298 244
IHNED odesíláme
Čeština

Jak říct ne odpadu

0.0 0
49 40
IHNED odesíláme
Čeština

Jak říct ne plastům

0.0 0
49 40
IHNED odesíláme
Čeština

Vaříme bez plýtvání

0.0 0
299 245
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –