V poslední době se čeští autoři čím dál více pouštějí do experimentů na poli žánrů, které jim nejsou úplně vlastní. Tímto směrem se rozhodl jít i Josef Bernard Prokop, který má na svém kontě již dva díly poutavého historického románu o Karlovi IV. Tentokrát se přiklonil k detektivnímu žánru a přivedl na svět paní Grimmovou.
Případ zapomenuté vraždy nás seznámí s osazenstvem zámku Kostelec, který tvoří především její přátelé. Často se jedná i o vrstevníky již postarší, přesto elegantní dámy. Žijí si svůj poklidný život, než jednoho dne objeví ve sklepení skrytou mrtvou. Očividně se jedná o dávno promlčený čin, proto se na policii příliš nemohou spolehnout. Energická majitelka zámku paní Grimmová se vrhne do vyšetřování na vlastní pěst.Téměř na první pohled je znát obrovský vliv klasické literatury v čele s Agathou Christie. Nečekejte zástupy mrtvol, moderních vyšetřovacích metod ani příliš akční podívanou. V tomto případě se seznámíte s baronkou na penzi, což vypovídá samo za sebe.
Paní Grimmová je již téměř znuděná svým životem a tak se ihned vrhne po šanci zažít nějaké to dobrodružství. Policisté se k činu příliš nemají, tak co by si nestřihla roli vyšetřovatelky. Samozřejmě se nemůže opírat o moderní technologie a přístroje. Jejím hlavním pomocníkem bude především bystrá mysl, logické myšlení a někdy i prořízlý jazyk. Právě z tohoto důvodu se hodí přirovnání k slečně Marplové či Herculovi Poirotovi.
Děj se odehrává v malebném prostředí soukromého zámku. Na chvíli se můžete podívat do života šlechtických rodů a starodávného způsobu bytí. Většinu času pobudete buď přímo na samotném historickém objektu, nebo v přilehlém městečku a okolí. Toto prostředí s sebou přináší mnoho možností na využití a především značný prostor pro záhady a napětí. Vše samozřejmě v typicky postarším duchu. Novodobých prostředků se opravdu dočkáme jen výjimečně. Ze stránek na nás dýchají staré knihy, velké zámecké prostory i lehký náznak byrokracie.
Samotná detektivní práce probíhá především podle starších zvyků. Velký důraz je kladen na časté rozhovory. V tomto případě se nejedná o výslechy, ale spíše přátelské porady a zjišťování faktů. Značná část případu zasahuje do minulosti, takže i tentokrát se autor vrací zpátky v čase. Holt mu doby zámků a šlechticů jsou asi milejší. Někomu mohou chybět potoky krve a násilí. Tahle kniha je prostě určena pro příznivce klasické detektivky.
První polovina má maličko pomalejší rozjezd. Sice se brzy objeví desetiletí stará mrtvola, ale pořádný spád dostane příběh až o pár desítek stran později. Romantických scén se tentokrát téměř nedočkáte. V podstatě nejvýraznější pár bude mít veliký význam, ale jejich city nejsou nijak zvláštně rozebírány.
I přes velikou snahu se nejedná o vyloženě nadprůměrnou detektivku. Nabízí sice zajímavé prostředí, ale zápletka by si možná zasloužila něco navíc. Hlavní hrdinka logicky uvažuje a vyšetřuje, ale přesto většině čtenářů zřejmě nepřiroste úplně k srdci. Samotný děj je někdy lehce zamotaný a je lehké se v něm ztratit. Netvrdím, že se jedná o vyloženě špatný počin. Přesto mě historická tvorba tohoto autora zaujala o poznání více. Tahle detektivka je na první pohled určena pro starší a konzervativnější čtenáře. Jim nabídne příjemnou alternativu pro drsné severské kriminálky. Uvidíme, jakým směrem se posune její pokračování.
Autor: Lukáš Loužecký