Dnes v 16.00 se v doprovodném programu Templ festu uskuteční v Domě knihy Knihcentrum autorské čtení a beseda s bývalým pražským a současným vrchním zemským rabínem a spisovatelem Karolem Sidonem. Do Ostravy prý tentokrát přijíždí jako spisovatel.
Chystáte se do Ostravy. Ta byla před druhou světovou válkou jednou z nejvýznamnějších židovských obcí. Jaký máte k tomuto městu vztah?
Kdybych odpověděl jinak, než že je pro mne Ostrava důležitá něčím jiným, než že tu je ostravská Židovská obec, kam občas přijíždím jako rabín na návštěvu, abych si popovídal s jejími členy, nebo vyřídil jiné povinnosti vrchního zemského rabína, tak bych lhal.
Plánujete zde návštěvu nějaké synagogy nebo jiné židovské památky?
Ne, tentokrát jsem přijel jako spisovatel, ne jako rabín.
Co pro vás znamená psaní knih?
V Knize Kohelet varuje král Šalomoun svého syna, že psaním mnoha knih se nedobere konce, a hloubáním jen unavuje tělo. Rozumnější je bát se Boha a plnit jeho přikázání, protože to je smysl lidského bytí. To je jistě pravda a spisovatel by si měl uvědomovat, že přikládat psaní a vydávání knih větší důležitost, než jiné lidské činnosti, a hledat v tom smysl života je zpozdilé.
Když jste napsal Altschulovu metodu pod pseudonymem Chaim Cigan, docela brzy jste byl odhalen. Čekal jste to? Proč jste nepsal pod svým jménem?
Nečekal jsem to tak rychle, a proč jsem nepsal pod svým jménem? Poněvadž se od rabína neočekává, že se bude bavit psaním bláznivých historek.
Má to být tetralogie, právě vyšel její druhý díl. Kdy mají vyjít ty další?
S nakladatelstvím TORST jsme domluveni, že zbývající dva díly vyjdou v příštích dvou letech.
Už dříve vyšly Brány mrazu a jiné prózy, což je kniha obsahující texty, které zatím v České republice nevyšly. Co všechno v ní čtenáři najdou?
Jednak kratší autobiografické prózy, které navazují na mé první dvě knížky, Sen o mém otci a Sen o mně, a jednak prózy, jimiž jsem v osmdesátých letech na dlouho ukončil svou spisovatelskou dráhu.