Ladislav Hanousek: Americké národní parky

archiv revue
Královéhradecký pediatr Ladislav Hanousek cestuje po USA již dvě desítky let, a aby předal své zkušenosti ostatním. Vydal několik knih, které poskytují potřebné informace k cestování po všech významnějších národních parcích a největších městech Spojených států amerických.
Královéhradecký pediatr Ladislav Hanousek cestuje po USA již dvě desítky let, a aby předal své zkušenosti ostatním. Vydal několik knih, které poskytují potřebné informace k cestování po všech významnějších národních parcích a největších městech Spojených států amerických. Pojítkem všech dosud vydaných průvodců Ladislava Hanouska není jen popis krásných míst a fotografie. Jsou to i praktické rady, jak si nejlépe vypůjčit auto, zajistit nocleh, načepovat benzín či nakoupit jídlo. V tomto duchu se chce autor podělit o své zkušenosti i se čtenáři.

Ladislav Hanousek vydal v roce 2013 knihu Jihozápad USA - průvodce po národních parcích a velkých městech Jihozápadu USA". Průvodce se setkal s velkým ohlasem, a proto o rok později následoval průvodce další - Národní parky Středozápadu USA. Před loňskými Vánocemi vyšel potom dosud poslední z trilogie průvodců věnovaných Spojeným státům americkým Národní parky a velká města Východu a Jihu USA. V celé trilogii jsou obsaženy všechny nejzajímavější národní parky ve Spojených státech, což je na českém trhu zcela ojedinělé.

Ladislav Hanousek vystudoval fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Hradci Králové a po promoci v roce 1976 nastoupil jako lékař na dětskou kliniku FN v Hradci Králové. Později vedl jednotku intenzívní péče dětské kliniky a po atestaci II. stupně pracoval i dva roky ve Výzkumné základně preventivní kardiologie IKEM Praha. V roce 1992 odjel na tříměsíční studijní pobyt do New Yorku a po návratu si otevřel soukromou pediatrickou ordinaci, ve které pracuje dosud. Přečetl mnoho knih o fotografování, a jak nám prozradil, měl v dětství sen: napsat jednoduchou "kuchařku" základních fotografických dovedností. Když později podnikl mnoho služebních i soukromých cest, v USA byl mnohokrát a navštívil i řadu dalších zemí, vrátil se k myšlence "kuchařky", ne už však fotografické, ale cestovatelské. Výsledkem byl pak jeho první knižní průvodce "Putování jižní Afrikou". Cílem této knížky, ale i dalších dvou průvodců - po národních parcích Jihozápadu a Středozápadu USA - bylo podání pomocné ruky všem, kteří se chtějí vydat individuálně za oceán a potřebují informace.

Ladislav Hanousek: O čem budu hovořit, to jsou cesty určené pro absolutní nedobrodruhy, pro lidi, kteří se chtějí podívat do USA. Cestuji většinou s manželkou, jezdíme po normálních cestách. V USA se dostanete všude normálně běžným autem. K tomu, abych tam ty parky poznal, musel jsem tam jet mnohokrát. Když už jsem byl v těch národních parcích po několikáté, tak jsem si řekl, že by bylo docela užitečné, abych se svými zkušenostmi seznámil i další lidi. Kdykoliv jsem plánoval cestu do USA, měl jsem problém s literaturou. Strávil jsem spoustu hodin plánováním. Původně jsem myslel, že bych napsal jen takovou kuchařku. Ale později jsem zjistil, že není možné, abych to vše napsal do jedné knihy a vyšly mi takové tři základní okruhy. Tak, jako není možné projet všechny národní parky najednou, tak není možné ani mluvit během jednoho odpoledne. Proto bych se zaměřil na to nejznámější, na národní parky na jihozápadu.

Poslední kniha se zabývá cestou z New Yorku do Los Angeles. New York má takových pět hlavních městských částí, ale když řekneme, že jedeme do New Yorku, tak prakticky vždy myslíme Manhattan. Až budete v New Yorku, tak nezapomeňte na jednu velmi šikovnou věc a tou je trajekt, který vede na Staten Island. Odtud vidíte krásné panorama Manhattanu. Trajektem projíždíte pod Sochou Svobody, a pokud budete mít více času, tak určitě stojí za to podívat se tam. Máte možnost vyjet výtahem nebo jít pěšky, tak určitě běžte po schodech.

Další kniha se týká středozápadu. Yellowstone, o tom bychom mohli hovořit hodně dlouho. Je velký 100 x 100 kilometrů, takže poznat ho za krátkou dobu, není úplně jednoduché. Do knihy jsem přidal ještě jednu věc, a to je cesta na dno Velkého kaňonu. Takže je zde popsána i tato cesta.

Jihozápad je místo, které je nejznámější a láká největší počet turistů. Dva týdny podle mě úplně stačí a jste plní zážitků. Kdo má času více, jsou tam i další alternativní trasy. Největší investicí je asi letenka, takže ji doporučuji koupit alespoň půl roku dopředu. Půjčení auta je možné na místě, případně přes nějakou cestovní kancelář. Je dobré mít autoatlas, s navigací je to individuální. Když přiletíte do USA, první člověk, s kterým se potkáte, je imigrační úředník. Ale zpět k té vlastní cestě. Cesta jihozápadem vede z Los Angeles na sever do San Francisca po západním pobřeží. V San Franciscu je několik zvláštností, Alcatraz, most Golden Gate nebo tramvaje, které jinde neuvidíte. Obzvláště krásný je pohled na Golden Gate z druhé strany vzdálenější od San Francisca. 

Ladislav Hanousek na besedě v Domě knihy několika obrázky přiblížil své cesty.


Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Jihozápad USA
Čeština

Jihozápad USA

0.0 0
260 213
Vyprodáno
Čeština

Národní parky a velká města východu a jihu USA

0.0 0
260 213
Vyprodáno
Čeština

Národní parky středozápadu USA

0.0 0
260 213
Vyprodáno
Čeština

Putování Jižní Afrikou

0.0 0
205 168
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více