První kniha scenáristy, producenta, televizního dramatika a spisovatele Petera Maye přeložená do češtiny je Skála. Tento strhující detektivní příběh vydalo nakladatelství Host v první polovině roku 2013. Pak už autorovy knihy začaly vycházet jedna za druhou. Loni v březnu vyšla česky druhá – Muž z ostrova Lewis, poté následovaly Šachové figurky a v letošním roce se hned v lednu objevila první kniha šestidílné série čínských thrillerů Pán ohně. Nyní má český čtenář možnost seznámit se s další knihou Petra Maye Výjimeční lidé, což je první díl další série Akta Enzo. Na svém kontě má autor již několik knižních sérií. Jeho trilogie z ostrova Lewis se stala ve Francii trhákem, jenž byl prodán do celé Evropy.
Romány odehrávající se na skotském ostrově Lewis mu přinesly několik francouzských ocenění, za Skálu získal navíc Barry Award 2013 za nejlepší detektivku roku.
O Skále Peter May prohlásil: „Je to ta nejlepší kniha, jakou jsem kdy napsal“.
Byl jste jako dítě vášnivým čtenářem?
Můj otec byl učitelem angličtiny a matka nenasytnou čtenářkou, takže v našem domě byly vždy plné police knih. Když mi bylo asi dvanáct, přestěhoval se k nám strýc, který dostal můj pokoj, takže jsem musel spát na pohovce v obýváku. Na druhé straně pohovky stála knihovna, na kterou jsem se díval každé ráno. Byla plná knih s podivnými názvy napsaných autory s podivnými jmény. “Raněný slepotou” od Aldouse Huxleyho; “Sunset Song” od Lewise Grassica Gibbona; “The Case of the Black-eyed Blonde” od Earla Stanleye Gardnera. Ačkoliv na mnoho z těch knih jsem ještě neměl věk, začal jsem je číst a propracoval se přes všechny ty police – což byla zkušenost, která mne naučila nezavrhovat některé žánry. Dobrý příběh je vždy dobrý příběh a dobré dílo je vždy dobré dílo.
Kolik vám bylo let, když jste napsal svou první knihu a o čem byla?
Byly mi čtyři. Rodiče mne naučili číst a psát na nejzákladnější úrovni ještě než jsem šel do školy. První věc, kterou jsem pak udělal, byla ta, že jsem napsal„knihu.“ Měla asi jen šest stran, a na každé stránce jen pár slov. Ale je to příběh s úvodem, zápletkou a koncem. Jmenuje se „Ian the Elf “ (Elf Ian). Vytvořil jsem pro ni i obálku a svázal stránky dohromady. Nedávno jsem objevil „rukopis“ v krabici z domu mých zemřelých rodičů, naskenoval jsem jej do počítače a převedl do krátké prezentace, kterou můžete zhlédnout na kanálu youtube.com pod heslem Peter May‘s 1st Story.
Četla jsem, že denně napíšete 3000 slov, a když napíšete to poslední, skončíte třeba v půlce věty. Jak jste došel k tomuto rituálu?
Potřebuji disciplínu, kterou mi denní cíl poskytuje, abych byl schopen psát. A přišel jsem na to, že když na konci dne přestanu psát, a vím přesně, kolik toho napíšu další den, pak nikdy nemám problém následující ráno začít. Nikdy nehledím na prázdnou stránku (kromě úplně prvního dne), a nikdy netrpím spisovatelským blokem.
Co vás inspirovalo k napsání románu Skála?
Ten příběh je inspirován ostrovem Lewis. Po dobu pěti let jsem na ostrově trávil každý rok pět měsíců, když jsem připravoval televizní seriál v gaelštině, který se celý na tomto místě natáčel. V průběhu let jsem přišel na to, že ten ostrov se mi dostal do hlavy, do krve a do duše.
Všechna velká nakladatelství v Británii tuto knihu nejprve odmítla.Jak jste to prožíval?
Byl jsem zničený. Bylo to první odmítnutí (od nakladatele), kterého se mi dostalo za téměř třicet let. A bylo to tím bolestivější, že jsem si myslel, že je to nejlepší kniha, jakou jsem napsal. Vaše důvěra v sebe jako spisovatele utrží ránu, když je váš rukopis všemi zamítnut.
Údajně jste četl všechny knihy Grahama Greena. Čím vás tento autor tak zaujal?
Byl to prostě úžasný spisovatel, který své postavy propracovával do hloubky. Psal o univerzálních tématech jako lidskost, chamtivost, slabost, láska a nenávist. A naučil jsem se od něj, že je možné psát skutečně o čemkoli.
Jak trávíte svůj volný čas?
Píšu, hraju a nahrávám hudbu.
Máte nějakou radu pro začínající spisovatele?
Piště o tom, co znáte, a o svém příběhu nebo díle jen nemluvte,ale sedněte si a dejte mu život. Nemůžete vyhrát v loterii, když si nekoupíte tiket.
Jak se vám líbilo v České republice, kterou jste navštívil loni v létě?
Českou republiku jsem si minulý rok užil. Překvapilo mě, jak jsou tady mé knihy oblíbené. Rád jsem se setkal s českými čtenáři a povídal si s nimi. Potěšila mě návštěva Brna a na závěr jsem strávil velmi pohodový víkend v Praze.
Text: Kateřina Žídková, Martin Mucha
Foto: Lucie Zajíčková