O autorovi
Doc. MUDr. Peter Minárik, Ph.D., MSc., je internista, geriatr a gastroenterolog. Několik let také studoval problematiku preventivní a klinické výživy a dietetiky. V posledních letech sleduje také vše, co se týká životosprávy a její souvislosti s lidským zdravím a chronickými chorobami. Nedávno se stal magistrem a docentem veřejného zdravotnictví. V současnosti pracuje jako gastroenterolog v Onkologickém ústavu svaté Alžbety a jako internista ve Falck Healthcare v Bratislavě. Také je již několik let činný jako vysokoškolský učitel na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitře. V posledních letech se věnuje především problematice vztahu výživy, obezity a životního stylu ke zhoubným nádorům. Kromě publikační a přednáškové činnosti se dlouhé roky věnuje popularizaci zdravého životního stylu a prevenci chronických chorob. Je autorem nebo spoluautorem několika knih.
Dieta pro diabetiky
Vedle toho, že se čtenář seznámí s tím, jak vznikají diabetické obtíže a jakou úpravou životosprávy jim může diabetik předcházet, jsou součástí knihy příkladové jídelníčky, přehledové tabulky s výživovými a energetickými hodnotami a více než 100 dietních receptů na přípravu snídaní, polévek, jídel z masa a drůbeže, ryb, zeleninových jídel, příloh, salátů, dezertů a moučníků. Kniha je vybavena bohatou barevnou fotodokumentací.
Jak moc je dnes diabetes rozšířená nemoc?
U populace stoupá výskyt obezity a roste i výskyt cukrovky. Není jen jeden druh diabetes, jsou dva základní typy. Na Slovensku máme jiný údaj než v České republice, na Slovensku je okolo 400 000 diabetiků, v ČR okolo 900 000 registrovaných diabetiků a tento trend neustále narůstá. Všechno souvisí se způsobem života, jaký lidé vedou, s přejídáním se a podobně.
Stává se, že má někdo diabetes 2. typu a neví o tom?
Ta čísla, která jsem zmínil, se týkají lidí, kteří o tom vědí. Existuje spousta lidí, kteří o tom samozřejmě nevědí. Cukrovka se diagnostikuje z krve.
V knize hodně figuruje slovo dieta a lidé to mají spojeno s něčím, co není chutné a je to spíše utrpení. Je to jen mýtus?
Určitě je to zažitý mýtus. Je třeba rozlišit racionální výživu zdravých lidí a dietu. Dieta však není nějaká odtučňovací kúra, ale je to velice široký pojem, který se zabývá výživou.
Existuje nějaký univerzální návod ke stravování všech diabetiků?
Samozřejmě existují nějaké univerzální zásady, ale poté je třeba individualizovat. V první řadě máme diabetes 1. a 2. stupně. Diabetici 1. typu většinou obézní nebývají, nepotřebují snižovat nadváhu. Obézní diabetici druhého typu však musí konzumovat stravu se sníženou energetickou hodnotou.
Na základě čeho je možné fundovaně určit režim daného jedince?
Pokud hovoříme o dietě pro diabetiky, tak základní funkci zde plní diabetolog. Ideální je, když se zde zapojí také nutriční specialista. Obecné principy jsou však velice podobné, je třeba je pak individualizovat.
Mnoho lidí si neumí představit život bez sladké chuti, proto se hodně objevují také náhradní sladidla. Mluví se o jejich škodlivosti. Jak to s nimi dnes?
Náhradní sladidla patří do kategorie potravinových aditiv. Sladidla musí dodat sladkou chuť, avšak bez cukru. O škodlivosti se sice hovořit dá, ale když člověk nahlédne do literatury založené na vědeckých důkazech, tak zjisti, že v malých dávkách tam prokazatelně škodlivé vlastnosti nejsou.
Ve vaší knize se objevuje více než stovka receptů. Jsou tyto recepty vhodné i pro lidi, kteří nemají v rodině cukrovku ani obezitu?
Jednoznačně ano. Všechny recepty jsme připravovali i ochutnávali, není to nic stáhnutého z internetu. Není to žádná veganská strava, není to nic pro člověka nepřirozené, je to strava vhodná opravdu pro všechny.
Besedu moderovala: Sandra Procházková