Webové stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Využíváním našich služeb souhlasíte s používáním cookies.
Lucie Hlavinková napsala knihu o sestrách Foxových, zakladatelkách spiritismu. Brněnská rodačka se pokoušela psát již jako malé dítě, v roce 2015 zvítězila v literární soutěži, dnes už je spisovatelkou, která má na svém kontě několik knih pro děti. Její prvotinou pro dospělé jsou právě Sestry Foxovy, které vydalo nakladatelství JOTA.
První příběh jste napsala v šesti letech. Uměla jste již takto brzy psát? Ano – a hlavně jsem uměla brzo číst! A od té doby čtu pořád a všude. Co právě čtete? Právě jsem dočetla Tajný deník Hendrika Groena 83 a ¼ roku. Výborná kniha! Velmi pravdivá, trochu smutná…Hlavním hrdinou je starý muž, který žije v domově důchodců, ale nehodlá jen čekat, až bude konec a chce si ještě užít trochu zábavy. Moc se mi líbila. Máte nějaké oblíbené autory? Tak těch je plno, ani nevím, kde začít. Vladimir Sorokin, Michel Faber, Frank Herbert, Michel Houellebec a spousta dalších. Moc se teď těším na třetí díl Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante, který má zanedlouho vyjít. Z českých autorů a autorek se mi líbí Jiří Hájíček, Jaroslav Rudiš, Tereza Boučková a Bianca Bellová.
Jaké je vaše povolání? Učím, lektoruji, překládám… A v poslední době nejvíc píšu. Zdědila jste spisovatelský talent po někom z rodiny, nebo jste první? Kdepak první! Mým dědečkem byl Miroslav Skála, autor humoristických knih, z nich nejznámější je určitě Svatební cesta do Jiljí. I babička Liběna Skálová psala pro děti, vyšlo jí několik knih. Na svém kontě máte dvě knihy pro děti a nyní jste napsala Sestry Foxovy, tedy beletrii pro dospělé. Proč jste si vybrala zrovna téma duchařiny? Tématem Sester Foxových není až tak úplně duchařina, jsou to spíš vztahy mezi těmito třemi sestrami a hlavně počátek zcela nového spirituálního hnutí, pro které hraje hlavní roli doba, ve které vzniká. Druhá polovina 19. století je dobou převratných vynálezů i velmi rychlých sociálních změn, včetně postavení žen ve společnosti. Mým oborem je religionistika, tedy věda o náboženství, a také historie, takže o sestrách Foxových jsem věděla už dávno, ovšem netušila jsem, jak fascinující život plný zvratů prožily. Když jsem se s ním seznámila blíže, napadlo mě, že by to byl skvělý námět pro knihu. Měly sestry Foxovy opravdu nadpřirozené schopnosti, nebo podváděly? Ony samy se přiznaly, že byly podvodnice, pak toto přiznání zase odvolaly… Byly vysoce empatické, inteligentní, šikovné, obdařené výbornou pamětí a v neposlední řadě okouzlující. Chtěly se dostat do vyšší společnosti, a byly ochotné pro to udělat cokoliv. Na druhé straně si také myslím, že byly velice soucitné a chtěly opravdu pomáhat lidem. Všechny tyto vlastnosti z nich činí pozoruhodné postavy, a pokud byly podvodnice, dělá je to podle mě ještě zajímavějšími. Moje kniha je psaná realisticky - ovšem, kdo ví? O povaze reality toho víme pořád žalostně málo a to ještě ve druhé polovině 19. století nikdo netušil nic o nějaké kvantové fyzice, teorii paralelních vesmírů a podobně! Zajímáte se o povahu reality, kvantovou fyziku a teorii paralelních vesmírů? Zajímám, ale čistě z pozice okouzleného naprostého laika. Vůbec bych si třeba netroufla napsat žádnou sci-fi knihu na toto téma, ale pro toho, kdo této problematice rozumí a umí to dobře podat čtenářům, se otevírá spousta možností nejrůznějších opravdu neotřelých zápletek. Já ale raději zůstanu u témat z historie, tam jsem si jistá, to je moje parketa. V roce 2015 vyhrála v literární soutěži vaše povídka. Neplánujte ji rozpracovat a vydat jako knihu? Moje sci-fi povídka Seance byla napsána ve stylu steampunku, pohrávala si s myšlenkou, že „vyšší sféry“ jsou skutečné, spiritismus nahradil vědu a historie se tím pádem začíná odvíjet úplně jinak. Protože jsem v příběhu chtěla mít jména skutečných spiritistek, narazila jsem opět na sestry Foxovy a asi o rok později mě napadlo zaměřit se podrobně na jejich život. Jedno vedlo k druhému…
Vás samotnou tato soutěž nakopla a začala jste více psát. Co byste doporučila začínajícím spisovatelům? Máte pro ně nějakou radu? Myslím, že účastnit se soutěží je výborné. Když dáte přečíst knihu své rodině nebo kamarádům, nikdy nedostanete opravdu dobrou zpětnou vazbu. Tady vaše psaní posoudí cizí lidé, kteří navíc už takových rukopisů viděli bezpočet, takže vám mohou poradit, poukázat na slabá místa a naopak vyzdvihnout, v čem jste dobří. Taky si myslím, že je dobrý nápad založit si blog. S minimálními nebo nulovými náklady dostanete místo, kde se můžete cvičit v psaní a uvidíte, jak na něj reagují čtenáři. Bude vaše další kniha opět pro dospělé, nebo uděláte radost dětským čtenářům? Doufám, že oběma skupinám! Mám v hlavě další humorný příběh pro děti, ale zároveň postupně sbírám materiál pro knihu odehrávající se v období Protektorátu a těsně po něm.
Toto zboží již není možné objednat. Zboží bohužel nelze dodat, je úplně vyprodáno také u nakladatele. Nastavte si Hlídacího psa, abyste byli informování o případné změně.
Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!