Dalájlama a arcibiskup patří k významným duchovním vzorům současnosti, jsou morálními autoritami, inspirují miliony lidí svou odvahou. Kniha radostí popisuje setkání těchto „nezbedných duchovních bratrů“ (sami se tak označují), které se odehrává v indické Dharamsale. Toto setkání „monitoroval“ Douglas Abrams. Cílem knihy je pochopit radost a velmi hluboká témata lidského života. Najdete v ní dva různé pohledy, jak od arcibiskupa, tak od dalajlámy, na různé životní situace, na příběhy z jejich života, které se jim staly posláním. V knize nechybí i vědecké poznatky, které dávají za pravdu názorům duchovních vůdců.
Čtenářům se v knize nabízí jedinečný návod, jak by mohli přetvořit pomíjivý moment radosti do trvalého stavu. Postupně se také mohou přiučit, jak zvládat každodenní problémy života (frustrace z dopravní špičky, frustrace z nezabezpečení rodiny, smutek ze ztráty milované osoby, pocity, které s sebou nese nemoc…). Základem je meditační cvičení a osm pilířů radosti, které jsou podrobně popsány v knize.
MEDITAČNÍ CVIČENÍ je pomůcka na to, abyste ve svém životě dosáhli trvalého stavu radosti a skládá se z ranního nastavení smyslů, překonávání překážek na cestě radosti, rozvíjení osmi pilířů radosti, prožívání radosti dne, vztahů a společenství.
OSM PILÍŘŮ RADOSTI, které je potřeba si osvojit:
PERSPEKTIVA, POKORA, HUMOR, PŘIJETÍ, ODPUŠTĚNÍ, VDĚČNOST, SOUCIT a VELKORYSOST
Úryvek z knihy:
NIC KRÁSNÉHO NEPŘICHÁZÍ BEZ TROCHY UTRPENÍ
… Když šel Nelson Mandela do vězení, byl mladý a dalo by se skoro říct, že byl krvežíznivý. Stál v čele ozbrojeného křídla své strany, Afrického národního kongresu. Strávil ve vězení sedmadvacet let a mnozí by řekli: „Dvacet sedm promarněných let.“ Myslím, že spoustu lidí překvapí, když říkám ne, těchto dvacet sedm let bylo nutných. Byly potřebné k odstranění odpadu škváry. Utrpení ve vězení z Mandely učinilo mnohem šlechetnějšího člověka, který je ochoten naslouchat druhým. Dopomohlo mu k poznání, že ti, které považoval za své nepřátele, jsou také lidskými bytostmi, které mají své obavy a očekávání. Byli zformováni společnostní kolem sebe. A tak si myslím, že bez těch dvaceti sedmi let bychom neznali Nelsona Mandelu jako soucitného, ušlechtilého muže, který je schopen vžít se do situace jiných lidí…
Každý příběh, který je v knize popsán, je k zamyšlení, je inspirativní, náročný na „mozek“. Docílit trvalého stavu radosti je nekonečný proces učení se, pozitivní zvládání situací a meditace. Tato kniha by měla být součástí každého, kdo se na cestu radosti vydal, nebo chce nyní začít.
DESMOND TUTU
Oponent apartheidu, emeritní arcibiskup Kapského Města, nositel Nobelovy ceny za mír, vůdce kampaně za spravedlnost a rasové usmíření v Jižní Africe, první předseda nevládní organizace The Elders, která se angažuje za mír a lidská práva, předseda Jihoafrické komise pravdy a usmíření, šíří učení lásky a soucit pro všechny.
JEHO SVATOST 14. DALAJLAMA - TÄNDZIN GJAMCCHO
Buddhistický mnich, vůdce tibetského lidu, nositel Nobelovy ceny za mír, ve věku dvou let byl rozpoznán jako reinkarnace svého předchůdce. Spolupracuje s vědci širokého spektra oborů, prostřednictvím organizace Mind and Life Institute. Cestuje po celém světě a propaguje laskavost a soucit, mezináboženské porozumění, respekt k životnímu prostředí, světový mír a přináší s sebou příběh tibetského lidu.