Příběh Vítězslavy Kaprálové jako divadelní hra

archiv revue
Nakladatelství Host přichází s další knihou Kateřiny Tučkové s názvem Vitka. Jedna z nejznámějších současných brněnských autorek se v ní opět zaměřuje na ženskou hrdinku – tou je Vítězslava Kaprálová (1915–1940) – mimořádně talentovaná hudební skladatelka a dirigentka, jejíž slibnou kariéru ukončila předčasná smrt.

Vítězslava Kaprálová inspirovala již řady autorů. Její osud vybízí (nejenom) k literárnímu zpracování. Tato krásná, mladá a talentovaná žena vstupuje na hudební scénu v době, která fandí spíše mužům. A muži jsou také velkou kapitolou – Theodor Schaefer, Bohuslav Martinů, Jiří Mucha… Ti všichni nedokázali její smyslnosti odolat. Pak také doba. Meziválečná doba a nástup druhé světové války. Do toho všeho přihází těžká nemoc, smrt v pětadvaceti letech a otázka „Co všechno by Kaprálová mohla ještě dokázat, kdyby jí bylo vymezeno více času?“

Tučková ale nerozšiřuje řady knih o Vítězslavě Kaprálové povídkou nebo románem, nýbrž divadelní hrou. Ta měla svou světovou premiéru 23. února 2018 v Divadle Husa na provázku v titulní roli s Terezou Marečkovou.

Příběh Vitky je zpracován do dvou jednání. Hře předchází úvod Kateřiny Tučkové, v závěru knihy je řazen doslov Miloše Štědroně, poděkování autorky a rozsáhlý soupis použité literatury, fotografií a libret.

S životopisnými údaji skladatelky nás autorka seznamuje již ve svém úvodu. Čtenář je tak obeznámen se všemi fakty před samotnou hrou. Tučková vykresluje Vitku v prvním jednání jako velmi energickou, temperamentní, ctižádostivou, ale také spontánní a drzou dívku. Do první poloviny dramatu jsou zahrnuta studia, komplikovaný vztah s rodiči, první lásky a úspěchy a také první setkání s Bohuslavem Martinů. Tučková se do dramatu snaží zahrnout vše (místy by možná scénám slušelo více náznaku), a tak v poměrně rychlém sletu střídání scén projde čtenář dívčino dospívání. Dialogy proto tedy nejdou moc do hloubky. Současná mluva je příjemným osvěžením.

Druhá polovina hry začíná na Českomoravské vrchovině, kdy dochází k setkání a prohloubení vztahu Vitky a Bohuslava Martinů. Scény jsou delší a častokrát jsou obohaceny dialogy ze skutečné korespondence. A tady už se ukazuje precizní zpracování tématu, pro které si Tučkovou řada čtenářů oblíbila. Druhé jednání umožňuje čtenáři pochopit Vitku v její úplnosti. Se vzornou citlivostí je vylíčena také meziválečná doba a počátek druhé světové války. Čtenář má tak, na rozdíl od prvního jednání, větší možnost prožít s Vitkou její komplikovaný vztah k Martinů, bolest z odloučení, nemožnosti vrátit se do rodné země a náhlou smrt.

Tak, teď už jen zajít si pro ucelený zážitek do divadla!

Autor: bemar

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Vitka
Čeština

Vitka

4.0 2
od 199
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více