1. Pečujte o trávník
Pokud jste ještě trávník neočistili od spadaného listí a suché trávy, právě je ten nejvyšší čas. Odstranit je třeba také mech a trávník provzdušnit, aby mohl dýchat. Na provzdušňování trávníku spousta zahrádkářů zapomíná, což je velká škoda. Protože díky provzdušnění bude mít váš trávník více světla, vody, vzduchu a živin a bude doslova vzkvétat. Jestli si chcete ulehčit práci, pořiďte si vertikutátor (provzdušňovač). Šetrně trávník prořeže, zbaví mechů, plevele a neprodyšné vrstvy. Provzdušňovat by se mělo 2x do roka – na jaře a na podzim.
Od poloviny dubna může v trávníku zaplnit prázdná místa novým osivem. Protože trávy ztrácejí v druhém roce klíčivost, nesnažte se za každou cenu ušetřit sadbou loňského osiva. Sázejte raději čerstvé, abyste se mohli těšit z hustého zeleného koberce.
Na jaře proveďte také první hnojení trávníku. Sáhnete-li po hnojivech s dlouhodobý účinkem, další hnojení stačí opakovat až v létě. Pokud fandíte spíše přírodním hnojivům a máte sekačku s funkcí pro mulčování, můžete místo hnojiv použít posekanou rozdrcenou trávu. Rozložte ji po celé ploše trávníku a získáte přírodní hnojivo, které šetří přírodu i vaši peněženku.
2. Dodejte stromům živiny
Stromy si po dlouhé zimě zaslouží dostatek výživy. Dopřejte jim živiny v podobě hnojiv nebo kompostu. Pokud jste byli zvyklí hnojiva rozhodit na povrchu zeminy nebo u kmene, vyzkoušejte to letos jinak. Hnojiva zapravte do země zhruba 10 cm hluboko, stromy živiny lépe přijmou a bude se jim lépe dařit.
3. Věnujte se zvelebování okrasné zahrady
V dubnu už půda není zmrzlá, a tak je ideálním měsícem pro přesazování dřevin, výsadbu růží, okrasných dřevin a živých plotů. V tomto čase je dobré namnožit keře, které chcete vysadit na své zahradě. Řízkovat nyní můžete také túje, jalovce a tisy.
Ze všech dřevin odřežte nemocné a odumřelé větve a tvarujte dřeviny kvetoucí v létě. Dřeviny s jarním květem stříhejte až po odkvětu.
Právě teď už na zahradách také začínají kvést první květiny – tulipány, hyacinty a narcisy. O něco později nás svým květem potěší dvouletky a trvalky. Aby vám záhony s okrasnými květinami dělaly na zahradě parádu, očistěte je od starého listí, mrtvých stonků a květů. Průběžně je okopávejte a přihnojujte. Máte romantickou duši a rádi se potěšíte pohledem na rozkvetlé mečíky a lilie? Na konci dubna je ten pravý čas pro jejich výsadbu.
4. Sázejte první jarní zeleninu
Také byste si rádi pochutnali na zelenině z vlastní zahrady? Pusťte se v dubnu do výsadby kořenové zeleniny. Zkypřete půdu, přidejte kompost a vysejte mrkev, petržel, celer, pastinák, červenou řepu, saláty, jarní cibuli, česnek či ředkvičky. Pokud teploty přes noc ještě poklesnou, přikryjte záhony netkanou textilií. Na konci dubna můžete začít s přesazováním brambor. Nezapomeňte čerstvě zasazenou zeleninu dobře zalévat, průběžně okopávat a mělce přihnojovat.
V pařeništi si v dubnu můžete předpěstovat lilky, okurky, rajčata a papriky.
5. Ošetřujte a sázejte ovocné stromy
Chcete letos na zahradě vysadit nové ovocné stromy? Právě duben je ideálním měsícem pro výsadbu ovocných dřevin. U starších ovocných stromů je stejně jako u ostatních dřevin důležité přihnojování, aby dobře prospívaly a plodily. Pokud v minulém roce stromy plodily málo, prořezejte je hned, jak se objeví první poupata. Pro ochranu před škůdci proveďte preventivně ochranný postřik.
Držíme vám palce, abyste novou sezónu začali s plnou parádou a mohli se radovat z krásné okrasné zahrádky i bohaté úrody.