Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Černobyl 01:23:40

archiv revue
Psal se 26. duben 1986. V 01:23:40 v noci stiskl vedoucí směny nouzové tlačítko v Černobylu. To, co následovalo, odborníci hodnotí jako nejhorší jadernou havárii v dějinách. Desetitisíce lidí byly evakuovány a na následky záření zemřely tisíce lidí. Likvidace následků spolykala desítky miliard dolarů a dodnes není vyřešena.

Fotograf Andrew Leatherbarrow byl odmalička fascinován jadernou havárií v Černobylu. Jak sám říká, přečetl a shlédl všechno, co bylo o Černobylu napsáno a natočeno. Jenomže s žádnou knihou ani filmem nebyl spokojený. Ve starších knihách a snímcích se z pochopitelných důvodů objevovaly nesrovnalosti a mladší autoři a filmaři naopak podlehli touze po senzaci. V roce 2011 Leatherbarrow vyrazil do Černobylu, aby pořídil fotografie postižené oblasti.

Od fotografování nebylo daleko k nápadu napsat knihu. Knihu, která bude naprosto objektivní. Protože potřeboval mluvit s pamětníky a ověřovat si všechny informace, trvalo několik let, než kniha vznikla. Černobyl 01:23:40 s podtitulem Neuvěřitelný příběh nejhorší jaderné katastrofy vyšel poprvé v roce 2016 a u nás jej letos vydalo nakladatelství CPress patřící do skupiny Albatrosmedia.

Odborníci se shodují, že jde o nejucelenější pohled na jadernou katastrofu v Černobylu, a protože jde o populárně naučnou literaturu, najdete tady řadu vysvětlivek, odkazů a citací. Protože je autor fotograf, samozřejmostí je množství fotografií z Černobylu a jeho okolí. Ačkoliv vás autor nechce šokovat, přesto se to stane. Při vzpomínkách pamětníků vám bude běhat mráz po zádech, a když zjistíte, co se doopravdy dělo v elektrárně, nebudete věřit, že je něco takového možné.

Ukrajinský Černobyl byl v roce 1986 součástí komunistického Sovětského svazu, kde všechno dění ovládala jedna politická strana. Někteří z vedoucích pracovníků v Černobylu věděli, co se děje, ale svým podřízeným lhali do očí a vědomě je posílali na smrt. Možná vás překvapí mentalita místních, ale bezpochyby vás znechutí pokrytectví a zbabělost některých vedoucích činitelů. I tady se samozřejmě našli hrdinové, kteří nezištně pomáhali ostatním.

Katastrofa v Černobylu nespočívá ani tak v tom, co se přihodili v elektrárně, ale v lidském selhání. Politici se snažili celou záležitost ututlat a obyčejní lidé neměli proti záření nejmenší šanci. Autor podrobně popisuje, co se v Černobylu stalo, a co následovalo. Na své si přijdou odborníci i naprostí laici. Všechno je tu srozumitelně vysvětleno a díky autorovým postřehům a komentářům je kniha velmi čtivá.

Andrew Leatherbarrow si získal pověst odborníka, a tak nepřekvapí, že se stal odborným konzultantem nedávno vysílané televizní minisérie o jaderné katastrofě v Černobylu. Kniha je unikátní v tom, že se dochovala svědectví těch, kteří byli přímo v Černobylu. Někteří zemřeli během několika hodin, ale většina z nich skončila v nemocnici. Byli při smyslech, komunikovali, ale přitom věděli, že jim není pomoci. Tyto pasáže jsou velmi brutální, protože autor opakoval slovo od slova to, co se dozvěděl.

Následky jaderné katastrofy v Černobylu trvají dodnes a autor vám detailně vysvětlí, co se v Černobylu děje. Místní se snaží vyrovnat s důsledky, ale všichni ví, že je to práce i pro budoucí generace. Někteří se rozhodli vytřískat z neštěstí peníze, a tak organizují zájezdy do Černobylu. Místo je stále ozářené a návštěva v něm nebezpečná. Proto raději sáhněte po knize a přeneste se do Černobylu společně s autorem. Bude to bezpečnější a věřte mi, že i mnohem zajímavější.

Autor: Veronika Černucká 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –