Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Černobylský deník

archiv revue
Urbex na vysokém levelu. Tak se dá charakterizovat „výlet“ do Černobylu na vlastní pěst a nebezpečí, do míst, kam se s průvodcem nedostanete.

Pro sichr si dosucha otírám ruce, ať na nich neulpí ani stopa mazu. Nesnáším totiž, když na lesklých stránkách knihy zůstávají mastné otisky. A jdu na to. Beru do ruky velkoformátovou publikaci Černobylský deník, ohlasy na ni mě nedokázaly minout. Těším se. Autor knihy Richard „Ritchie“ Šmíd vypadá jako neskutečný týpek. Svým vzhledem vyvrhel. Zároveň ale ze sociálních sítí, na nichž vystupuje jako Unlimited Freedom, zaznamenávám, že mnoho lidí ho obdivuje nejen za jeho činnost a odvahu, ale i za to, jaký je on. Jinak je to pro mě osoba, kterou teprve díky knize poznám. A poznání na sebe nenechává dlouho čekat… Jelikož na prvních stránkách se dovídám, že jeho osud v období dětství a dospívání asi nebyl procházka růžovou zahradou a život na ulici v opuštěných barácích zažil v té době nedobrovolně. A pak už to jde skokem. Z krátkého úvodu, kde vysvětluje i to, kdo je urbexer či prepper, se přehoupneme do roku 2021, kdy Ritchie nasedá do letadla směr Ukrajina a vydává se na cestu, na níž se připravoval roky. Letadlo ho a jeho spolucestovatele vyplivne v Kyjevě a odtud se musí dostat na začátek Zóny – zakázané oblasti čítající kilometry prostoru, který zasáhla jaderná katastrofa… Tam teprve začíná to opravdové dobrodružství okořeněné látkou, o níž víte, že nechcete, aby vám uvízla v těle

Fotky, z nichž mrazí

Kniha sama o sobě je hrůzostrašným svědectvím, celkový design knihy je tomu přizpůsoben, proto zvyšuje její napětí – kdyby tohle celé bylo náhodou málo psycho, ať tomu přisolíme. Fotky jsou buď celostránkové nebo je jich poskládáno na straně vícero.Když se tři „naši“ dobrodruhové prodírají džunglí města Pripjať (v tomto případě vážně město a budovy prorostlé zelení), je to čím dál víc tísnivé. Stejně jako to, jak hledají v téhle mrtvé a naprosto děsivé zóně místo, kde na noc složí hlavu.
Knížku jednoznačně doporučuji. Zajímat by mohla jak ty, kdo zažili dobu, kdy se stala havárie na černobylské jaderné elektrárně, tak mladou generaci – díky podání Ritchieho jim toho může hodně předat, včetně zvídavosti dozvědět se o téhle tragédii více a spojit si věci do kontextu.

Autorka: Radka


Četli jste tuhle knihu? Zanechte nám u ní krátkou recenzi a získejte body ve věrnostním programu.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Černobylský deník

5.0 1
649 532
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.