Autor Tomáš Boukal se vydal do dalekých končin, až do podhůří Uralu, kde se v osadě Urajpaul u řeky Pelym setkal s posledními příslušníky tohoto hrdého loveckého národa. Přijali jej mezi sebe s počáteční nedůvěrou, avšak časem si získal jejich srdce a poznal tak opravdový život lovců losů a medvědů. Život zde může čtenáři připadat, jako by se přenesl do pravěku, je až dechberoucí, že na světě stále žijí lidé, kteří k životu nepotřebují moderní výdobytky, ale spokojí se s pouhým soužitím s mnohdy drsnou přírodou.
V knize Cesta mrtvých se autor věnuje zejména pohnutému osudu posledního příslušníka Mansů, Alexandrovi. Ten se totiž na nějaký čas dostává do trestanecké kolonie obehnaného ostnatým drátem za napadené kamaráda v opilosti. Zacházení s vězni zde bylo brutální, mnozí z nich se ven živí nedostali. Avšak Alex byl silné nátury a jeho odhodlání znovu se navrátit do temných lesů mu poskytlo tolik potřebnou energii vše ve zdraví přečkat.
Vyprávění je doplněné o manské mýty a legendy o stvoření jejich země a národa, které vlastně dosud nebyly nikdy sepsány, protože se mezi členy komunity předávaly z generace na generaci. Tomáš Boukal se tak v tomto stává průkopníkem. A ač tento hrdý národ s Alexem vlastně vymřel, vypovídající hodnota o reáliích života a paměti tohoto houževnatého národa je po historické stránce nedozírná.
Autor: Denisa Šimíčková