Recenze: Chladný měsíc nad Babylonem

archiv revue
Babylon je malé ospalé městečko, kde se všichni důvěrně znají. Jednoho dne všemi otřese vražda dospívající dívky. Zatímco policie pátrá po vrahovi, v řece začínají působit nadpřirozené síly. Díky nim se zrodí bytost, která začne pronásledovat vraha.

Spisovatel Michael McDowell (1950 – 1999) se narodil v Alabamě, které zůstal věrný po celý život. Na Harvardu vystudoval angličtinu a poté obdržel doktorát z anglické a americké literatury. Slávu si získal díky svému sedmému románu, který vyšel v roce 1979. Po něm následovalo více než třicet děl, některá vydal pod pseudonymem. Kromě hororů a thrillerů psal také scénáře pro filmy a seriály. Čeští čtenáři se s jeho prací mohli seznámit díky jižanskému gotickému hororu Elementálové. Ten vydalo nakladatelství Fobos v minulém roce. Chladný měsíc nad Babylonem vychází v těchto dnech ve stejném nakladatelství.

Ačkoliv literární kritici často s gustem hovoří o tom, že horory patří mezi pokleslé žánry, v případě tohoto románu to není tak zcela pravda. Když se do knihy pustíte, získáte pocit, že čtete strhující společenský román z amerického venkova. Však víte, co myslím. Přesně ty romány, za které se dříve rozdávaly Nobelovy ceny a které jsou ve školních čítankách. Michael McDowell je obratný vypravěč a vy budete mít pocit, že si se slovy doslova hraje. Jeho styl psaní vás okouzlí a já měla chvílemi pocit, že čtu báseň v próze. Jistěže je to záměr. Poetický styl ostře kontrastuje s hrůzným dějem, a tak vám radím, nenechte se ukolébat líbivými popisy.

Pokud si chcete přečíst komplikovanou detektivku, jste na špatné adrese. Ano, máme tady vraždu dospívající dívky, ale Chladný měsíc nad Babylonem není o tom, jak dopadnout vraha. Ostatně, jeho totožnost vám autor prozradí poměrně záhy. I tak se přiznám, že mě docela překvapilo, kdo za vraždou stojí. Vrah má na svědomí několik lidských životů a vy budete šokovaní jeho bezcitností. Ohledně vrahova počínání autor zvolil odlišný způsob vyprávění. Je cynický, bezohledný a věty obsahují jen nezbytné minimum slov. Pokud ve vás hrůzu nevyvolá tohle, zaručeně se to povede ve chvíli, kdy se ke slovu dostanou věci mezi nebem a zemí.

Protože jsme v hororu, zapomeňte na logiku a nezabývejte se tím, jestli by to bylo možné, a raději si vychutnejte pasáže, při kterých vám bude běhat mráz po zádech. A věřte mi, že k tomu bude mnoho příležitostí. Mě Chladný měsíc nad Babylonem bavil i jako společenský román. Michael McDowell dokáže barvitě popsat nejen prostředí, ale i postavy. Babylon je plný více či méně svérázných postav. Někdo je podivín, někdo naivka, ale ztotožníte se s úplně každým. To, co autorovi zazlívám, je to, že mě naučil své postavy milovat, aby se jich potom v průběhu děje zbavil. Inu, tohle všechno k žánru patří. Chladný měsíc nad Babylonem je sice hrůzostrašný, ale zároveň má v sobě cosi pohádkového. Dobro zvítězí nad zlem a ten, kdo si to zaslouží, je po právu potrestán.  

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.
Říjnový žebříček nejprodávanějších knih v našem e-shopu je tady!
Kniha mě na první pohled zaujala svou laskavou a něžnou obálkou. Ihned mi bylo jasné, že nezůstane jen tak bez povšimnutí. Navíc je zaměřena na téma, které mě velmi zajímá. Doporučila bych ji všem, kteří se nacházejí na životní křižovatce a nevědí, co si se svým životem počít.