Recenze: Co se stalo

archiv revue
Hlubokomyslné drama s psychologickými prvky a vážným tématem

Úžasně vrstevnatý příběh o strašlivém zločinu, který donutí každého člena milující rodiny ptát se, kým doopravdy je. (Jeffery Deaver, spisovatel) Takhle zní lákavý text na první stránce, s kterým mohu plně souhlasit. Tahle nenápadná knížka se špatně čitelným názvem, zapadajícím na oranžovém pozadí, by si zasloužila přilákat pozornost na první pohled, jelikož její obsah vůbec není nenápadný, je výrazný, širokoúhlý a kontroverzní s příchutí špatných i dobrých úmyslů.
 

Podle Goodreads americká spisovatelka Caitlin Wahrer vydala svůj debut The Damage (Poškození) v loni. Stejně tak vyšlo u nakladatelství Host, ovšem pod názvem: Co se stalo. Nenápadná obálka vůbec nenaznačuje tomu, jak propracované drama se odehrává uvnitř...
 

Vypravování v er-formě nahlíží na několik postav, zejména Nicka, Julii, Tonyho i Johna Ricea. Každá má svůj vlastní život, myšlenky, emoce, důvody svého jednání i slabé stránky. Každá má svůj vlastní úděl, který v knize velmi uvěřitelně odvádí bez toho, aby měl čtenář pocit, že autorka tahá za neviditelné nitky a hýbe hrdiny jako by to byly figury na šachovnici. Všechno je skrz na skrz reálné a uvěřitelné...
 

Stejně tak popisy kroků, které vedou k soudnímu procesu – od prvního uvedení do nemocnice a nahlášení policii až po psychologickou poradnu, kterou by měli oběti znásilnění podstupovat. Jedná se samozřejmě o právní systém v Americe, ale vše je velmi srozumitelné.
 

Černý Petr padl na Nicka. Ten má za sebou nepěkné dětství, které si však na něm díky jeho o sedmnáct let staršímu bratrovi Tonymu nevybralo skoro žádnou daň. Je z něj mladý dvacetiletý muž, který doufá že se na něj kluk, do kterého je blázen hezky podívá, až dorazí. Jenže Chris si dává na čas a pak se tam objeví Josh a tím to všechno začne... Už podle anotace víte, že Nick je obětí brutálního sexuálního napadení. Díky tomu tak máte možnost nahlížet na linii psychologického dramatu, ve které se Nick vyrovnává se svým napadením a zneužitím.
 

Další linie patří Tonymu a Julii, dvěma Nickovým nejbližším lidem. Starší bratr Tony a jeho žena jsou pro Nicka velkou oporou, ale i oni sami se musí vyrovnávat s následky, které násilník natropil.
 

Posledním účastníkem dramatu se stává detektiv John Rice, který se pohybuje v pozadí a stahuje čtenáře z emotivních linek do té své věcné, kde se snaží dohledat pravdu, ukázat způsoby a směr vyšetřování a představit vše, co se děje za oponou.
 

Všechny aspekty soudního procesu blednou vedle výrazných pocitů a psychologie, která jde až na dřeň. Myšlenky jsou surově popsané a shodují se s reálným prožíváním obětí, alespoň co mohu posuzovat podle znalostí z odborných publikací tohoto tématu. Šok, sebezapření, obviňování sebe sama a další kroky, kterými si oběť i její blízcí musí projít jsou mistrně popsány.
 

Ačkoliv námět sám o sobě není nijak originální, tak pojetí a způsob prezentace rozhodně nápadité je. Příběh totiž nezačíná u Nicka, ale před domem bývalého detektiva Johna Rice, který si Julii zavolal... Proč? Postupně s jeho vzpomínkami se začne odvíjet samotný příběh ze všech úhlů. Neztrácíte se, kapitoly jsou nadepsané jménem i datem. A stejně jako to začalo, v obývacím pokoji detektiva, tak to i postupně končí odhaluje se tajemství. Mimo toho všeho, co kniha nabízí, se totiž objevuje i ústřední zápletka, kterou není snadné odhalit.
 

Je pravda, že autorka se v pozdější fázi kloní k účelovému mlžení, ale s ohledem na styl jí to snadno odpustíte. Navíc díky tomu je tempo ještě dynamičtější, a tak je snadné třístá osmdesáti osmi stránkovou knihu přečíst za dva dny.
 

Tajemství můžete zkusit odhadovat, ale s ohledem na promyšleně rozehranou partii nebude snadné jej odhadnout. A tak předpokládám, že vás závěr knihy překvapí stejně jako mě a možná i potěší. Navíc je líbivé, že konec knihy je opravdu stejný jako začátek. Prve šla Julie k domu, nyní odchází od domu k autu a všechno už je zcela jasné...
 

Mnohovrstevnatý příběh, skutečně, nabízející vzrušující drama s psychologickými prvky, detektivní linií i spoustou emocí, podaných věcným způsobem. Nic jednoduchého a přímočarého, nic pro nenáročné čtenáře, kteří touží po snadné zápletce. Co se stalo je čtením ryze pro náročnější čtenáři, kteří ocení jeho brilantnost.
 

Já jsem se zamilovala do vší té trýzně, hloubky, na jejíž dno není snadné dohlédnout, do všeho. Tohle je jedno z nejlepších děl, které jsem měla možnost číst a chápu, že ne každý jej ocení. Ale za mě si vaši pozornost rozhodně zaslouží.
 

Autor: Chensie Ips

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Co se stalo

4.0 1
od 249
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více