BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Recenze: Druhý život pana Roose

archiv revue
Od útlého věku má Ante Valdemar Roose svého otce spojeného s představou dokonalého štěstí – být součástí přírody, odstěhovat se daleko od civilizace, žít na samotě u lesa, bez lidí, bez moderních výdobytků světa, tolik ohlušujících naše vlastní já. Když je Valdovi dvanáct let, spáchá však otec sebevraždu. Valdovo vnímání okolního světa to však nezmění, ba naopak, žije tak, jak by nejspíše žil jeho táta a plní i jeho přání, o kterých se před synem zmiňoval.

Život Valdy je vlastně strašně banální. Pracuje jako vedoucí ekonomického oddělení ve firmě, která vyrábí termosky. Má rád, když se kolem něj nic neděje, když je kolem něj klid a pohoda, když může na chvíli zavřít oči a jen tak snít. Bohužel tento styl života ho připraví o porozumění nejen s kolegy v práci, ale hlavně s rodinou. Nicméně právě tento stav věci mu zase dává určitou svobodu v rozhodování.

Celý život vsází pořád ta stejná čísla do loterie – čísla, která vsázel i jeho otec se slovy „dříve nebo později to vyjde“. A pak to opravdu přišlo! Po padesáti letech vsázení vyhrává Valda dva miliony švédských korun.

Jeho odcizení s manželkou a dětmi vede ke zcela jasnému kroku – o výhře je neinformuje a neinformuje je ani o tom, že v tu chvíli pověsí práci na hřebík a plní si svůj životní sen – pořizuje si malý domek na odlehlém místě uprostřed lesa, kde přemítá o svém dosavadním životě a snaží se najít smysl svého bytí.

Po čase se začne jeho žena pídit, proč se její manžel nevrací domů. Má zlé tušení. A právě v této chvíli do příběhu vstupuje kriminální inspektor Barbarotti, aby zjisti, zda Valdemar zmizel záměrně, či mu k tomu někdo nepomohl. Je mrtev? Byl unesen? Nebo se chtěl prostě jen ukrýt před nudným životem? Celou věc může objasnit jen jediný člověk – drogově závislá Anna Gambonská, která utekla z léčebny.

Vlastní pocit z četby

Druhý život pana Roose je silný příběh o hledání postaršího muže něčeho neuchopitelného, něčeho, co mi život nedal, neposkytl, o co ho osud připravil a o silné vůli dokázat si, že ani po šedesátce není pozdě začít znovu, od nuly a s čistým štítem…


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Druhý život pana Rosse

0.0 0
od 163
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –