Hned na první pohled je vidět, že se opět jedná o knihu velmi propracovanou a jakýmsi způsobem vznešenou. Má větší formát, čistou typografii plnou podnadpisů, jejímž autorem je Martin Stehlík, obsáhlé texty jsou protkány také celostránkovými ilustracemi od Terezy Kovandové.
Předmluvu ke knize napsala Martina Viktorie Kopecká, následuje autorův úvod a kapitola nazvaná Proč jsem napsal tuto knihu. V ní zdůrazňuje, že si přeje, aby kniha byla návodem, rádcem a manuálem a čtenáři z ní mohli čerpat. „Etiketa začíná nám, kde začal váš život. Ve vaší rodině, s vašimi rodiči, aby poté pokračovala v životě a s vašimi partnery a dětmi. Etiketa je kodex, jehož přečtení, respektování a šíření je cestou ke spokojenému životu a úspěchu ve vztazích i v práci,“ píše dále.
Při pohledu na obsah je pak jasné, že nejde primárně jen o to, jak se chovat doma, ale také v rámci mnoha významných událostí. Díky tomu se jedná o velmi praktickou příručku, do které je v případě potřeby možné nahlížet. Začátek se věnuje základům etikety domácí, etiketě obyvatelů domova nebo etiketě v jednotlivých místnostech domu. Zde na mě autor občas působil až moc autoritativně, když na mnoha stránkách popisoval, jak to má mít člověk doma vybavené, ale třeba někdo právě tohle vyhledává a inspiruje jej to. Další kapitoly se zabývají tím, jak se chovat k nejbližšímu okolí, jak učit děti dobrým mravům (zde jsou skvělé nejrůznější hry a aktivity s etiketou), etiketou komunikace v rodinách nebo chováním na procházce při hrách a práci z domova.
V další části se čtenáři více dozví o chování na návštěvách u přátel, v hotelech, restauracích, nebo v kině, divadle nebo například při nákupech nebo v nemocnici. Jako velmi praktické jsem hodnotila kapitoly o svatbě (od zásnub přes svatbu a svatební dar), ale také o smutečním obřadu. Člověk spoustu zmiňovaných věcí zná, ale není od věci si je připomenout a mít je pak v hlavě, když je potřeba. Naopak za méně praktické jsem považovala vzory z příloh, konkrétně například vzory nadepsaných obálek nebo vzory děkovného dopisu za pobyt přes noc. Zajímavé však byly přehledy s vhodnými objemy a tvary sklenic pro jednotlivé druhy vín a také optimální teploty vín při podávání a konzumaci.
Etiketa domácí je podle mě velmi cenná kniha, kterou se vyplatí mít v knihovně a občas do ní nahlédnout. Jak jsem napsala výše, hodnotím ji jako precizní a je v ní plno zajímavých i ucelených informací. S autorem nemusí každý souhlasit, ale může se jím alespoň v něčem inspirovat.
Daniel Šmíd vede diskusní a dynamické workshopy zaměřené na obchodní etiketu a kultivovaný projev, které si nejčastěji objednávají firmy. Jak uvádí v rozhovoru, tak v průběhu roku pořádá také „plus mínus“ dvacet zážitkových večeří s etiketou u stolu pro dospělé z řad veřejnosti, nebo jako firemní setkání. Kromě Etikety domácí je autorem dětské knihy Planeta ETK-017, titulu Smart Casual o oblékání a primárně mužům je určen jeho poslední počin Gentlemanual.
Hodnocení: 90 %
Autor: Jana Langerová