Knížka Jeden rok v životě včely mě opravdu nadchla. A přesto, že je populárně naučná, četl jsem ji jedním dechem jako neskutečně zvláštní a tajemný příběh včely. Odpověděla mi na spoustu otázek, které jsem měl i coby dospělý. Dověděl jsem se spoustu drobných detailů – jak přesně vzniká med, co se děje s trubci, když splní svou povinnost, kdo vlastně vznik trubců a dělnic ovlivňuje, jak přesně vzniká lesní med a tak dál. Kniha je informacemi nabitá a ty jsou podány krásně přehledně, jasně a čtivě.
Nikdo z nás nemá pochyb o tom, jak je včelí společenství důležité. Že ale sám člověk, potažmo vědec, přispěl k jejich ohrožení roztočem Varroa, to jsem netušil. A když jsem si přečetl, jakou práci dá včele vyprodukovat jednu jedinou kapku medu, přišlo mi líto, že i já se jeho konzumací podílím na téhle loupeži, neboť med je pro včely jediná šance, jak přežít zimu a jedině za tímhle účelem ho produkují. A tak jsem rozhodnut pomoci jim a vytvořit ze zahrady včelí louku a háj slunečnic, ale těch nešlechtěných, z kterých se krásně sype žlutý pyl. Proč, to už nebudu prozrazovat.
Kniha Jeden rok v životě včely z nakladatelství Kazda má i velmi hezký obrazový doprovod a několikrát se na stránkách objeví i recept, třeba na pečená jablka s medem.
Autor: Milan Šťastný