Recenze: Jeden rok v životě včely

archiv revue
Co dělají včely v zimě? Existuje něco jako včelí řeč? Jak včely vyrábějí lahodný med? Jak se vůbec včela stane královnou? Vydej se na dobrodružnou výpravu s knihou a poznejte včelí společenství v průběhu celého roku.

Knížka Jeden rok v životě včely mě opravdu nadchla. A přesto, že je populárně naučná, četl jsem ji jedním dechem jako neskutečně zvláštní a tajemný příběh včely. Odpověděla mi na spoustu otázek, které jsem měl i coby dospělý. Dověděl jsem se spoustu drobných detailů – jak přesně vzniká med, co se děje s trubci, když splní svou povinnost, kdo vlastně vznik trubců a dělnic ovlivňuje, jak přesně vzniká lesní med a tak dál. Kniha je informacemi nabitá a ty jsou podány krásně přehledně, jasně a čtivě.
 

Nikdo z nás nemá pochyb o tom, jak je včelí společenství důležité. Že ale sám člověk, potažmo vědec, přispěl k jejich ohrožení roztočem Varroa, to jsem netušil. A když jsem si přečetl, jakou práci dá včele vyprodukovat jednu jedinou kapku medu, přišlo mi líto, že i já se jeho konzumací podílím na téhle loupeži, neboť med je pro včely jediná šance, jak přežít zimu a jedině za tímhle účelem ho produkují. A tak jsem rozhodnut pomoci jim a vytvořit ze zahrady včelí louku a háj slunečnic, ale těch nešlechtěných, z kterých se krásně sype žlutý pyl. Proč, to už nebudu prozrazovat.
 

Kniha Jeden rok v životě včely z nakladatelství Kazda má i velmi hezký obrazový doprovod a několikrát se na stránkách objeví i recept, třeba na pečená jablka s medem.

Autor: Milan Šťastný


Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Jeden rok v životě včely

5.0 1
349 286
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více