Recenze: Jizva

archiv revue
Román Jizva vyšel prvně v roce 2017 polsky. Nyní jsme se dočkali i českého překladu. A je to nadmíru dobře (a zároveň škoda, že tak pozdě), protože by o něj čeští čtenáři neměli být ochuzeni.

V románu polské autorky Danuty Chlupové se střídají dvě časové linie – současnost a předposlední rok druhé světové války. Ta současná se váže na minulou. Katarzyna získá na starost rozjetí nové pobočky v Ostravě. Ze svého rodného Polska se proto na pár měsíců stěhuje. Ačkoli se o historii nikdy nezajímala, zde ji díky jejímu novému mladému kolegovi, studentovi zapálenému do dějin, uhrane. Její tchyně totiž pochází nedaleko odtud a o její minulosti se doma nemluví. Katka maminku svého manžela miluje a ráda by se o ní dozvěděla něco více. Postupně však zjišťuje, že má tchyně asi dobrý důvod držet podrobnosti ke svému mládí v tajnosti.


Druhá časová osa nás bere do poklidných vesniček kolem pohraničí. Klidné jsou jen do určité míry – i tady se obyvatelé potýkají s dopady válečného dění. Téměř každý je jimi zasažen a čtenář s postavami zažívá odchod jejich blízkých a pociťuje náročnost té doby. Vyvrcholením je pak zastřelení více než tří desítek mužů – tato událost je známá jako životická tragédie.

 

Zápletka není úplně vyšperkovaná. Některé pasáže by se klidně mohly vypustit, a naopak by mohla více vyniknout linie v roce 1944, která pro mě byla poutavější. Přesto je Jizva důležitým počinem na knižním trhu. Danuta Chlupová v ní oživuje vzpomínku na určitý výsek historie, na který se pozapomnělo. A co víc, autorka k němu přistupuje s úctou.

 

Spisovatelka žije v Horní Suché. I proto se ve svých knihách zaměřuje na život v česko-polském pohraničí. Za knihu Jizva, polsky Blizna, získala cenu Debut roku.

Autorka: Radka


Četli jste Jizvu? Zanechte nám u knihy krátké hodnocení.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více