Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Kdyby

archiv revue
Kolikrát za den si řekneme to pověstné „kdyby“, které v našich hlavách nabízí nepřeberné množství možností? Nela se potýká s nemalým „kdyby“ – jak naložit s plodem, který v sobě nosí a který vznikl kvůli znásilnění…

Česká spisovatelka Simona Votyová se pustila do psaní knihy Kdyby spolu se svou dcerou Sabinou Voty, pro níž je to debut. Pro Sabinu není psaní nic vzdáleného, jelikož studuje literaturu, je ale také produkční v kulturním domě a fitness trenérkou. Zvolily formát dvou románů v jedné knize. Každá z nich dostala prostor na více než dvou stech stranách, celkem tedy přes čtyři sta stran, které se ale dají lehce zhltnout, protože přečtete-li jednu část, zákonitě se musíte vrhnout na druhou a zjistit, jak se s tím poprala druhá autorka. Obě části jsou bezvadné. Jedna je ale lepší a mě momentálně sžírá to, zda na to mělo vliv, v jakém pořadí jsem to četla. Čtenář si totiž může vybrat, kterou stranou knihy začne. Záměrně vám ale nemůžu prozradit, o kterou se jedná, abych vám třeba nezkazila čtenářský zážitek.

 

O co tam jde?

Nela studuje medicínu a vše nasvědčuje tomu, že ji čeká zářná budoucnost. Do té doby, než si její tělo vezme bez dovolení její spolužák, macho obletovaný holkami, ne však Nelou. Nela má po tomhle traumatu co dělat sama se sebou. A tak ani moc nevnímá, že Richard si sice vzal její tělo, ale zároveň do něj zasel nový život. A v tomto okamžiku už přichází ten hlavní zlom ve vyprávění obou autorek – jak dál Nela naloží se svým osudem.

 

Votyovy zasadily děj do současnosti. Dnešní svět pro mě v mnoha ohledech začíná být čím dál zvláštnější, a tak cítívám chuť se od něj distancovat a sáhnout raději po čtení z minulosti. I když ale autorky reflektují reálie nedávno minulé anebo pracují s hodně diskutovaným tématem, je to skvěle vybalancované. Pro mě to bylo plné pochopení a nechyběl pohled z obou „táborů“.

 

Postavy jsou vykresleny perfektně, nejsou nabubřelé (nepočítám-li ty negativní), jsou známy i jejich slabiny a dokonale si umím představit poměry v rodině hlavní hrdinky. Nela je tady sice ta, kvůli které „jsme se sešli“ u tohohle příběhu, ale neméně důležitá je linka jejího mladšího sourozence. Dnešní puberťáci jsou jak netvorové, kterým nonstop vykukuje hlava zpoza mobilu. Nelin sourozenec není jiný, a přesto… je citlivý, má koníček, který ho baví a vidí v něm smysl, vzdělává se v něm díky sledování videí. A tak si říkám Proč ne? I když to budí kontroverzi. Ostatní postavy také dostávají dostatek prostoru a to, jak se k dané situaci postaví, má velký význam. Sabina a Simona Votyovy pracují se silnou lidskou tragédií, ovšem neřeší se tam jen Nelino znásilnění, nýbrž i jiné problémy, které se v běžných rodinách mohou stát.

 

Kniha mě lákala kvůli ústřednímu námětu (znásilnění mladé dívky a těhotenství), úžasné obálce, jednoduchému názvu, který skrývá to, že děj se může rozprsknout různými směry, ale také kvůli tomu, že dějové protipóly zpracovávají právě matka s dcerou. Kniha přesáhla má očekávání, a to i díky dalším dějovým linkám. Předchozí romány Simony Votyové kolem mě dříve jen procházely, ale nyní už na ně nahlížím jako na Co dalšího si přečtu.

 

Autorka: Radka


Četli jste tuhle knihu? Zanechte nám u ní krátkou recenzi a získejte body ve věrnostním programu.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.