Recenze: Králové Wyldu

archiv revue
Epickou fantasy Králové Wyldu s hrdiny stárnoucími jako víno vytvořil jako svou prvotinu Kanaďan Nicholas Eames a nám ji naservírovalo v dubnu nakladatelství Host. A přesně takhle si představuju výbornou fantasy, chcete vědět proč?

Nicholas Eames je kanadský autor epické fantasy. Na univerzitě studoval divadlo, hereckou kariéru však záhy opustil, aby se mohl stát spisovatelem. Králové Wyldu (2017) jsou jeho románovým debutem. V roce 2018 vyšlo volné pokračování Bloody Rose (Krvavá Rose).

Clay Pomaloručka Cooper vyměnil okázalý život žoldnéře a opěvovaného bijce nestvůr za poklidný život s manželkou, dítětem a psem v pokojné části světa. To vše se změní, když se u jeho dveří objeví dávný přítel a vůdce jejich skupiny, Zlatý Gabe, s prosbou o záchranu své dcery. Rose je uvězněna ve vzdálené pevnosti ve městě Castie, která je obléhána krvelačnou armádou příšer, Hordou. Podaří se dávným přátelům dát dohromady starou partu a dokázat nemožné?

Proč mě kniha tak uchvátila? V prvé řadě za to můžou hrdinové, kteří nejsou žádné ořezávátka ani mlaďoši, co se ženou za pomíjivými pozlátky jako jsou bohatství nebo sláva. Mají jasný cíl a mnohé už zažili a v tomto bodě života by je ani nenapadlo, že by se kdy vrátili k boji, vždyť už nejsou nejmladší a stará zranění jim to dávají vědět čím dál častěji. Claye Coopera můžeme považovat za archetyp hrdiny, morální kompas a stmelovací materiál slavné Ságy. Jejich formálním vůdcem je oslavovaný Gabriel zvaný Zlatý Gabe, nechybí s noži laškující Matrick Lebkobijec, čaroděj Arcandius Moog a po boji lačnící Ganelon.  Pokud bych se měla pokusit vyjmenovat jejich protivníky, vydalo by to minimálně na jednu stránku. Autor totiž vytvořil bájný svět plný nezvyklých příšer, oblud a stvoření, nad kterými zůstává rozum stát. Jeden antagonista by se však našel – je to druin Lastleaf, který má vlastní agendu, jež sahá do dávné minulosti.

Na hrdinech kniha stojí, ale bez poutavého příběhu by to nebylo ono a i ten je nám předložen. Klasicky se jedná o záchrannou misi, na první i na ten další pohled naprosto nemožnou, do které by se pustil jen šílenec. Ale naděje umírá poslední. Záchranná pětka se po mnoha letech a ještě více trampotách dává zázračně dohromady a putování přes temný Heartwyld plný příšer do obléhané Castie může začít. A to je panečku teprve jízda!

Ačkoliv se jedná o autorovu prvotinu, jako by Krále Wyldu napsal zkušený mazák – a to co se týká vývoje postav, jejich náročné výpravy, záživném popisu nezvyklých tvorů i boje a míst, ale taky do toho vložil něco víc. Možná srdce, mám-li být kýčovitá. Postavy jsou tak lidské a uvěřitelné, kniha je plná humoru jak slovního, tak situačního i myšlenkového. A velmi potěšující je také to, že se nejedná o young adult knihu, kterých je náš trh v poslední době přesycen. Příběh pojednává o dospělých lidech, kteří nehledají sami sebe, ale mají jasný cíl.

Mám už něco načteno, věřte mi, ale asi jsem v životě nečetla lepší fantasy. Člověk je u této knihy nucen číst dál a dál a hltá příběh a je do něj zainteresovaný a o to přeci při čtení jde, ne? Vřele doporučuji všem příznivcům fantastiky a slibuji, že nebudete zklamáni!

Hodnocení: 100%
Autor: Iva Lutonská

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Králové Wyldu
Čeština

Králové Wyldu

0.0 0
399 327
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Celý rok s námi soutěžíte především o knihy, ale tentokrát můžete vyhrát něco jiného. V naší VELKÉ PODZIMNÍ SOUTĚŽI, která potrvá od 4. 11. do 17. 11. 2024, se máte na co těšit. Ceny jsou opravdu lákavé! Vyhrát můžete poukaz na zájezd v hodnotě 10 000 Kč od radynacestu.cz a balíčky s atraktivními cenami.
Emotivní a hluboký rozhovor, který drží Zuzana Burešová pevně ve svých rukou.
S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.