Jen dnes SLEVA 100 KČ při nákupu nad 800 Kč se slevovým kódem

Recenze: Malá kniha stoicismu

archiv revue
„Pokud to není správné, nedělej to; pokud to není pravda, neříkej to.“ – Marcus Aurelius, citace z knihy, str. 25 –

Stoicismus. Moudrost této antické inspirativní filozofie z dob římských gladiátorských zápasů, je nadčasová. I dnes, v době sociálních sítí a každodenního chaosu, představuje obrovskou hodnotu při hledání šťastného a smysluplného života. Ne nadarmo jsou antičtí filozofové považováni za předchůdce dnešních psychoterapeutů. Stoicismus je klíčem k dobrému životu.

Tato příručka není zaměřená jen na teoretický ráz, ale nabízí i praktické rady a cvičení uplatnitelné v našem hektickém životě. Kniha je doplněna o množství mouder zakladatelů tohoto filozofického směru, která dokáží čtenáři otevřít oči a zamyslet se nad jednoduchostí, s jakou jsou formulovány.

 

„Štěstí je život, který plyne hladce.“

– Zénon z Kitia, zakladatel stoicismu, citace z knihy, str. 35 –

 

Dle stoicismu závisí dobrý život na kultivaci charakteru člověka, na jeho rozhodnutích a činech. Učí odvaze, trpělivosti, sebekázni, klidu, vlídnosti, vytrvalosti, pokoře a schopnosti odpouštět. Díky tomuto filozofickému směru se stáváme emočně odolní. Ve svém životě se máme zaměřit pouze na to, co můžeme ovlivnit, nikoli se stát bezmocnou obětí okolního světa, který nemáme ve svých rukou. Nehnat se za bezcennými věcmi, která nás nikdy nemohou udělat šťastnými. Nabádá nás, abychom nežili život, který nás nenaplňuje a který je plný citového strádání, lítosti a zmaru, depresivních stavů, strachu, smutku či vzteku. Navádí nás se těmto rušivým iracionálním emocím zcela vyvarovat a pochopit podstatu dobrého života – v klidu čelit nepřízni, obtížím, těžkým zkouškám života a žít v harmonii se sebou samým, s přírodou a společností.

 

„Statečným člověkem není někdo, kdo nezažívá ani sebemenší stín strachu, ale někdo, kdo jedná odvážně navzdory tomu, že cítí úzkost.“

– Donald Robertson, citace z knihy, str. 44 –

 

Autorem této nápadité příručky je švýcarský spisovatel Jonas Salzgeber, který přináší, na základě studia starověké a moderní literatury, vlastní vysvětlení tohoto směru v podobě vizualizace tzv. stoického trojúhelníku štěstí. Jeho styl psaní je neuvěřitelně pragmatický, a i takové téma, jakým stoicismus je, dokáže podat čtivou a často i humornou formou. Rozhodně jsem se při čtení nenudila. Bylo příjemné zjistit, že přirozený potenciál žít dobrý život v sobě máme my všichni.

Tak o dobru jen nemluvme, ale přejděme k činům a konejme jej!


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více